Okko Kamu i Boris Belkin. Dyrygent i skrzypek w zgranym duecie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 15:03
- Wykonanie I koncertu skrzypcowego Maxa Brucha zależy od solisty, a nie od dyrygenta. Znam Borisa Belkina od wielu lat i dlatego nie obawiam się, że ten koncert w większym stopniu zależy od niego niż ode mnie – powiedział powiedział fiński dyrygent Okko Kamu, który wraz z rosyjskim skrzypkiem wystąpił w siedzibie NOSPR w Katowicach.
Audio
  • Rozmowa Hanny Szczęśniak z Okko Kamu i Borisem Belkinem (Filharmonia Dwójki)
Okko Kamu
Okko KamuFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- I koncert skrzypcowy Maxa Brucha nie jest szczególnie trudnym do zrozumienia utworem – powiedział Boris Belkin. Wyzwanie stanowi wydobycie jego głębi i piękna. Technicznie ten koncert jest trudny dla każdego skrzypka, ale technika nie jest najważniejszym elementem muzyki. Musimy przede wszystkim wiedzieć, jak głęboko chcemy wejść w muzykę, żeby przenieść na brzmienie zamysł kompozytora. Wydaje mi się, że z Okko dobrze nam się to udaje – dodał.

W nagraniu posłuchamy również m.in. o Scenie z żurawiami Jeana Sibeliusa - innym utworze wykonywanym 20 stycznia podczas koncertu NOSPR w Katowicach.

***

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Gość: Okko Kamu (dyrygent), Boris Belkin (skrzypek)

Data emisji: 20.01.2017

Godzina emisji: 20.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

mz/ab

Czytaj także

Hamelin: nie spodziewałem się, że będę solistą

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 12:00
– Grałem w życiu dużo mniej koncertów niż pianiści w moim wieku, ale za to dużo więcej muzyki kameralnej – mówił Charles Richard-Hamelin w przerwie swojego występu z Polską Orkiestrą Radiową.
rozwiń zwiń