Anne-Sophie Mutter: muzyka Pendereckiego zmienia życie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 11:48
- Wykonywanie jej jest jak wielka długa podróż. Przeżywam ją już od lat - mówiła Anne-Sophie Mutter o twórczości znakomitego kompozytora. Skrzypaczka wystąpiła w koncercie wieńczącym Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie.
Audio
  • Z Anne-Sophie Mutter rozmawia Krzysztof Dziuba (Filharmonia Dwójki)
  • Z Leonardem Slatkinem rozmawia Maciej Łukasz Gołębiowski (Filharmonia Dwójki)
  • Z dyrygentem Christophem Eschenbachem rozmawia Łucja Siedlik (Filharmonia Dwójki)
Anne-Sophie Mutter
Anne-Sophie MutterFoto: PR
Krzysztof Penderecka 1200.jpg
85 lat Krzysztofa Pendereckiego

- Mam to poczucie odbywania podróży, gdy wykonuję jego II Sonatę, jego Duo Concertante, La Folię (którą notabene wykonywałam podczas naszego wspólnego tournée po Chinach) czy wreszcie II Koncert skrzypcowy "Metamorfozy". Uważam ten utwór za arcydzieło. Jest ono genialne od początku do końca. Jego budowa, idee muzyczne i to poczucie, że przeżywasz jakiś cykl życiowy, sprawiają, że jest to kompozycja, o której trudno zapomnieć - podkreślała Anne-Sophie Mutter.

W jakim utworze Pendereckiego znajdują się "miejsca niewykonalne" dla skrzypka? Jak wyglądała wspólna - Anne-Sophie Mutter i Krzysztofa Pendereckiego - październikowa trasa po Chinach? W rozmowie również o nowym albumie niemieckiej artystki zatytułowanym "Hommage a Penderecki".

Zapraszamy również do wysłuchania pozostałych rozmów, które zostały wyemitowane 23 listopada w przerwie "Filharmonii Dwójki": z Leonardem Slatkinem oraz z Christophem Eschenbachem.  

penderecki_strona_663.jpg
Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu

W piątek 23 listopada odbył się koncert zamknięcia Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin Mistrza. W trakcie uroczystości w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski wręczył wybitnemu kompozytorowi Diamentowy Mikrofon oraz pierwszy egzemplarz płyty "Sonoristic Penderecki by Penderecki" wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Zobacz więcej>>>

***

Prowadzenie: Krzysztof Dziuba

Gość: Anne-Sophie Mutter (skrzypaczka)

Data emisji: 23.11.2018

Godzina emisji: 21.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".