X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tõnu Kaljuste: Pärt i Penderecki przeszli podobną drogę

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 13:40
- Obaj zaczynali jako twórcy awangardowi, a ich obecna twórczość jest utrzymana w zupełnie innym duchu, ale wzajemnie podobnym - mówił w Dwójce estoński dyrygent.
Audio
Tnu Kaljuste
Tõnu KaljusteFoto: Artur Rawicz/NCK

Tõnu Kaljuste poprowadził w Warszawie koncert monograficzny poświęcony twórczości Arvo Pärta podczas Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Dyrygent wspominał w Dwójce, że z wybitnym estońskim kompozytorem spotkał się pierwszy raz, gdy śpiewał w chórze dziecięcym. Kolejną okazją była już współpraca przy nagrywaniu słynnego Te Deum dla Radia Estońskiego. - Arvo Pärt był zainteresowany tą pracą, uczestniczył w próbach i wreszcie powiedział, że bardzo mu się spodobało moje nagranie. Tak zaczęła się nasza wieloletnia współpraca i moja przygoda z jego twórczością, która przerodziła się w niezwykle interesującą podróż.

Gość audycji porównywał twórczość Arvo Pärt z twórczością Krzysztofa Pendereckiego. Tõnu Kaljuste wspominał piorunujące wrażenie, jakie zrobiło na nim Stabat Mater polskiego kompozytora. Dyrygent mówił też o własnej działalności m.in. wyjaśnił, dlaczego przedkłada rozległe zainteresowanie historią muzyki nad specjalizacją w konkretnej epoce.

***

Rozmawiał: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Tõnu Kaljuste (dyrygent)

Godzina emisji: 22.12.2018

Data emisji: 21.12.2018

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Music in Movement". Od Pärta po Serockiego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 18:25
- Udało nam się przedstawić szerokie spektrum muzyki współczesnej: mamy tutaj serializm, sonoryzm, minimalizm i elektroakustykę, i to wszystko na przykładzie twórczości czterech kompozytorów z różnych części Europy - podkreślił Jan Błaszczak, opowiadając o interaktywnym przewodniku po życiu i twórczości Louisa Andriessena, Pierre'a Bouleza, Arvo Pärta i Kazimierza Serockiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arvo Pärt i śpiew ptaków z Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 11:08
W audycji zaprezentowaliśmy m.in. II symfonię estońskiego kompozytora oraz nagrania terenowe Pawła Romańczuka.
rozwiń zwiń