Preludium do pieśni nieznanej

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 18:40
Czyż życie nie jest szeregiem preludiów do owej nieznanej pieśni, której pierwszą wzniosłą nutę intonuje śmierć? W poniedziałkowym koncercie usłyszymy dzieła Wagnera, Mahlera i Liszta.

Pytanie o preludium do nieznanej pieśni postawił Franciszek Liszt w komentarzu do swego trzeciego poematu symfonicznego, zatytułowanego właśnie "Preludia". Liszt pisał:

"Miłość jest świetlaną jutrzenką każdego serca. Lecz komuż dane było uniknąć zniszczenia pierwszych rozkoszy szczęścia przez huczącą burzę, która zimnym oddechem rozpędza jego piękne iluzje i śmiertelnym gromem niszczy jego ołtarz nadziei, a któraż najgłębiej zraniona dusza nie chciałaby po takich wstrząsach pieścić swych wspomnień w miłym zaciszu wiejskiego życia? Ale mąż nie zniesie długo przyjemnego spokoju wśród kojących nastrojów przyrody i gdy zabrzmi bojowy sygnał surm, pospieszy na niebezpieczny posterunek, by w zgiełku zyskać pełną świadomość siebie samego i swojej siły."


Komuż było dane uniknąć zniszczenia pierwszych rozkoszy szczęścia...? "Pieśni wędrowca" Gustava Mahlera skomponowane zostały pod wpływem nieszczęśliwego uczucia do Johanny Richter. Podmiot liryczny (teksty napisał sam kompozytor) w czterech częściach cyklu rozważa swoje uczcucia po stracie ukochanej, która poślubia innego. Pieśni napisane są na głos niski, narrator jest oczywiście mężczyzną, jednak Utwór często wykonywany jest przez śpiewaczki. Melodyka "Pieśni" pojawia się również w I Symfonii kompozytora.

W poniedziałkowej audycji wykonawczynią będzie Sarah Connolly, znakomity brytyjski mezzosopran. Jej głos bywa porównywany do... czekoladki z likworem. Uważana jest też za artystkę elektryzującą, o wielkiej charyzmie estradowej.

Do Filharmoni  Dwójki zaprasza Irena Myczka.

W przerwie koncertu nadamy rozmowę Anny Skulskiej z Konstantym Andrzejem Kulką.


Program

Ryszard Wagner Preludium do dramatu Parsifal
Gustav Mahler: Lieder eines Fahrenden Gesellen, Totenfeier
Franciszek Liszt Preludia

Wyk. Sarah  Connolly – mezzosopran, Orkiestra Wieku Oświecenia,Vladimir Jurowski - dyrygent.
(Londyn, 21.01.2011)

7 lutego (poniedziałek), godz. 19:00

Czytaj także

Festiwal w Bayreuth: Parsifal

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2009 15:10
2 sierpnia 2009, 16:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moje czasy jeszcze nadejdą

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2011 01:12
Rok 2011 jest Rokiem Gustava Mahlera. Zapraszamy więc do wysłuchania pierwszego odcinka przewodnika po jego symfoniach.
rozwiń zwiń