Polskie Radio
Section05
Ryszard Wagner

Druga edycja Baltic Opera Festiwal. Tomasz Konieczny zachęca: otwórzmy się na operę, to nie musi być nuda

Baltic Opera Festival powstał z inicjatywy wybitnego śpiewaka operowego, bas-barytona Tomasza Koniecznego. Nawiązuje do przedwojennej tradycji festiwali operowych, dzięki którym Sopot w pierwszej połowie XX wieku nazywany był Bayreuth Północy. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 20-25 lipca. Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Tomasz Konieczny opera Giacomo Puccini

28. Festiwal Beethovena. Zainauguruje go Sinfonia Varsovia

Wieczorem o godzinie 19.30 muzyka Ryszarda Straussa oraz Beethovena w wykonaniu Sinfonii Varsovii zainauguruje 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej. W trakcie 13 festiwalowych dni będzie można wysłuchać 11 koncertów symfonicznych, 2 recitali fortepianowych i 2 koncertów kameralnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ludwig van Beethoven Sinfonia Varsovia Jacek Kaspszyk Karol Szymanowski Arthur Schopenhauer MUZYKA Festiwal Beethovena

Mezzosopranistka Okka von der Damerau: jako artystka wierzę w intuicję

- Słuchałam Wagnera i wtedy poczułam, że to, kim jestem, bardzo, ale to bardzo pasuje do jego muzyki, bo charakteryzuje mnie duża emocjonalność i donośny głos. Miałam poczucie, że to ten moment, kiedy zdałam sobie sprawę, że mam wszystkie potrzebne atuty - mówiła w Dwójce Okka von der Damerau. Mezzosopranistka była solistką koncertu, który Dwójka transmitowała z sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  koncert Marcin Majchrowski NOSPR śpiew Ludwig van Beethoven Kaija Saariaho koncerty w Polskim Radiu koncerty Dwójka Agnieszka Nowok-Zych Okka von der Damerau Christian Karlsen dyrygent

Magdalena Duś i Bartłomiej Duś: muzyka Marty Ptaszyńskiej rozwija naszą wyobraźnię

- Mam fantastyczne wspomnienia z dzieciństwa związane z Martą Ptaszyńską. Jako dziecko uwielbiałam grać jej utwory, lubiłam wykonywać muzykę współczesną. Miałam poczucie, że jej kompozycje mnie w żaden sposób nie ograniczają, wręcz pozwalają mi rozwijać wyobraźnię na fortepianie. Po 30 latach zatacza się swoisty krąg - mówiła pianistka Magdalena Duś. - Muszę przyznać, że to dla nas zaszczyt i wyróżnienie. Tym wykonaniem śpiewamy kompozytorce nasze "sto lat" - dodał saksofonista Bartłomiej Duś.
Zobacz więcej na temat:  koncert NOSPR Marcin Majchrowski Grażyna Bacewicz Marta Ptaszyńska Dwójka

Tomasz Konieczny: Wotana traktuję jak członka mojej rodziny

- Policzyłem, że brałem udział w siedemnastu różnych produkcjach "Walkirii', jestem jedną z osób, które wykonywały tę partię najwięcej razy w historii. W Wotanie jest wszystko: zło i dobro, chęć władzy, ale i pokora oraz złamanie tego człowieka. W ostatnich latach mojej pracy o tym dużo się dowiedziałem, bardzo to osobiście przeżywam - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny. 
Zobacz więcej na temat:  Bayreuth Tomasz Konieczny Dwójka opera Michał Dębski Marcin Majchrowski

Festiwal Wagnerowski w Bayreuth - transmisje na antenie Dwójki

Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje spektakli operowych z Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth. Transmisja długo oczekiwanej inscenizacji tetralogii "Pierścień Nibelunga" odbyła się w audycji "Letnia promenada" na antenie radiowej Dwójki w środę 26 lipca ("Złoto Renu") i w czwartek, 27 lipca ("Walkiria"). Kolejne transmisje miały miejsce 16 sierpnia ("Zygfryd") i 17 sierpnia ("Zmierzch bogów").
Zobacz więcej na temat:  Bayreuth

Tomasz Konieczny: Opera Leśna to obiekt, którym warto się chwalić na świecie

- Mamy do czynienia ze wspaniałym obiektem, który dysponuje cudowną akustyką. Kanał orkiestrowy jest odkryty. Został zbudowany przed II wojną światową, jest bardzo dobrej jakości, wyściełany drewnem, i muzyka z tego orkiestronu brzmi wspaniale - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny, dyrektor artystyczny Baltic Opera Festival, który odbędzie się m.in. w Operze Leśnej w Sopocie.
Zobacz więcej na temat:  opera Sopot Tomasz Konieczny MUZYKA Dwójka