Jubileuszowy koncert Bornus Consort w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 19:15
Znakomity polski zespół, świętujący 30-lecie powstania, wykona w sobotni wieczór w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego dzieła największego polskiego kompozytora przed Chopinem - Mikołaja Zieleńskiego.

Bornus Consort - czołowy polski zespół wokalny specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej powstał w 1981 roku z inspiracji dr Ewy Obniskiej, kierującej wówczas Redakcją Muzyki Klasycznej i Dawnej Programu 2 Polskiego Radia. Specjalizował się w wykonywaniu polskiej muzyki przełomu XVI i XVII stulecia, jednak ich zainteresowania stopniowo ewoluowały w kierunku muzyki znacznie wcześniejszej. Po spektaklu "Ludus Danielis" zrealizowanym w latach 80. w Teatrze Narodowym przyszły następne doświadczenia i dziś zespół zajmuje się głównie monodią, czyli śpiewem jednogłosowym, zwłaszcza monodią liturgiczną.

Rekonstrukcja średniowiecznych i renesansowych technik wokalnych, ścisła współpraca ze śpiewakami tradycyjnymi, poznawanie liturgii i sposobów ich śpiewania, pozwala spojrzeć zupełnie na nowo na wielogłosową muzykę renesansową. Polifonię postrzegamy dziś coraz mniej jako ciąg choćby najpiękniej strojących akordów, ale przeciwnie, jako sumę wolnych niemal melodii, jednoczesnych głosów, które już samodzielnie brzmiałyby doskonale, ale tu syntezują się w specyficznej przestrzeni wielogłosowości. Bogatszy w te doświadczenia zespół powraca do pieśni wielogłosowej, wykonując czasami również utwory współczesne, uzyskując z reguły nowy i wciąż zaskakujący kształt dzieł.

Podczas jubileuszowego koncertu Bornus Consort pod kierunkiem Marcina Bornus-Szczycińskiego wykona Offertoria i Communiones Mikołaja Zieleńskiego. Dzieła te, najwybitniejsze dokonanie polskiego baroku, wydane zostały w Wenecji przed czterystu laty, w 1611 roku. W sobotę zatem świętować będziemy podwójny jubileusz – Zieleńskiego i Bornus Consort.

26 listopada (sobota), godz. 19:00

Zobacz więcej na temat: chopin Wenecja POLSKA