REKLAMA

"Męczeństwo św. Sebastiana" na zakończenie XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 11:52
W wielkopiątkowy wieczór zabrzmi misterium muzyczne Claude'a Debussy'ego o słynnym chrześcijańskim męczenniku. Dwójka zaprasza na transmisję z Filharmonii Narodowej.
Chór Filharmonii Narodowej podczas koncertu XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Italo Montemezzi, Miłość trzech królów), 2 kwietnia, Filharmonia Narodowa w Warszawie.
Chór Filharmonii Narodowej podczas koncertu XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Italo Montemezzi, "Miłość trzech królów"), 2 kwietnia, Filharmonia Narodowa w Warszawie. Foto: beethoven.org.pl

L.
L. Bakst: św. Sebastian

Męczeństwo św. Sebastiana powstało w roku 1911 z myślą o rosyjskiej balerinie Idze Rubinstein. Autorem tekstu był przebywający wówczas w Paryżu Gabrielle d'Annunzio, muzykę skomponował Claude Debussy. Wkład kompozytora to rozbudowana muzyka teatralna z udziałem chóru i trójki solistów – nie jest to utwór samodzielny. W wykonaniach estradowych konieczny jest udział narratora, wprowadzającego w akcję poszczególnych aktów misterium.

Dzieło miało przyjęcie wyjątkowo nieprzychylne. Biskup Paryża zakazał wiernym oglądać to przedstawienie. Sprzeciw hierarchy wzbudziło obsadzenie w roli tytułowej kobiety i w dodatku Żydówki. Dziś tego rodzaju oświadczenia bywają znakomitą reklamą dzieła, ale sto lat temu oznaczało to natychmiastowe zejście spektaklu z afisza. Ostatecznie utwór nigdy nie wszedł do repertuaru.

 

Transmisję z Filharmonii Narodowej w Warszawie poprowadzi  Marek Zwyrzykowski

Program

Claude Debussy Męczeństwo św. Sebastiana - misterium muzyczne w 5 aktach według Gabriela d'Annunzio

Wyk. Sarah-Jane Brandon – sopran, Janina Baechle – mezzosopran, Agnieszka Rehlis – alt, Andrzej Seweryn – recytacja, Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej, Henryk Wojnarowski - przygotowanie chóru, Sylvain Cambreling - dyrygent

6 kwietnia (piątek), godz. 19:25Hans
Hans Memling (1470-1480), Męczeństwo św. Sebastiana (fragm.)
Czytaj także

Repertuarowa perełka w Operze Paryskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 19:12
"Francesca da Rimini" Riccarda Zandonai to mało znane, lecz niezmiernie interesujace dzieło z początku XX w.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Blechacz i jego wizja Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 16:00
Nowa płyta Rafała Blechacza zawiera utwory Debussy'ego i Szymanowskiego. O tym nagraniu w Dwójce dyskutowali Kacper Miklaszewski i Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epizod z życia artysty

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 09:45
Refleksje Hectora Berlioza nad dolą i niedolą romantycznego sługi muz w interpretacji Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Michaela Tilsona Thomasa. W poniedziałek o 19:30.
rozwiń zwiń