Polskie Radio
Section05
Claude Debussy

Peleas i Melisanda. Jedyna ukończona opera Debussy'ego

"Peleas i Melisanda" to pięcioaktowy dramat liryczny Claude'a Debussy'ego. Francuski kompozytor skomponował dzieło do libretta według dramatu Maurice'a Maeterlincka. W sobotę zapraszaliśmy do wysłuchania tej kompozycji w wykonaniu gwiazd opery (m.in. Adèle Charvet w roli Melisandy oraz Huw Montague Rendall jako Peleas). Solistom towarzyszyła Rouen-Normandie Opera Orchestra pod batutą Pierre'a Dumoussauda.
Zobacz więcej na temat:  opera Claude Debussy Marcin Majchrowski

"Prysznic dla oparów Europy" - jazz w muzyce kompozytorów 1. połowy XX wieku

Nie fortepian lecz Atlantyk był tematem audycji "Upiór w eterze". - Ocean, który dzieli, a może łączy Europę i Amerykę - mówi Waldemar Malicki. Europę, która na początku XX wieku stanęła u kresu w dziedzinie poszukiwań harmonicznych. Modalność impresjonizmu, rozszerzona chromatyka późnego romantyzmu i ekspresjonizmu, bruityzm, politonalność i polimodalność.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Jazz Igor Strawiński Claude Debussy Maurice Ravel Dmitrij Szostakowicz Aleksander Tansman Erik Satie Waldemar Malicki blues

Seong-Jin Cho - Debussy

Seong-Jin Cho, triumfator ostatniego Konkursu Chopinowskiego, wziął się za Debussy'ego – i bardzo dobrze się stało. Przyznam, że po jego recitalach czy z muzyką Chopina, którą miał prawo już być zmęczony, czy np. Schuberta, przez którego sonaty przewalcowywał się jakiś czas temu (nie dając im szans na przeżycie), nieszczególnie byłem zainteresowany nową płytą. Jednak już sam początek zmienił moje nastawienie. Czy słychać wreszcie efekt studiów u Michelle'a Béroffa? Czy barwny impresjonizm bardziej odpowiada możliwościom Koreańczyka, niż namiętny i narracyjny romantyzm, w którym zawsze pozostaje obok tego, co gra?
Zobacz więcej na temat:  Seong-Jin Cho Claude Debussy