REKLAMA

Manifest muzycznego modernizmu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 08:00
"Preludium do Popołudnia Fauna" Debussy'ego jest dziełem, od którego zaczęła się muzyka współczesna. Otwierająca utwór niezwykła melodia fletu jest wzorem atonalnego piękna.
Plakat Leona Baksta do Preludium do Popołudnia Fauna w choreografii Wacława Niżyńskiego
Plakat Leona Baksta do "Preludium do Popołudnia Fauna" w choreografii Wacława NiżyńskiegoFoto: wikipedia, domena publiczna

"Popołudnie Fauna" to poemat Stefana Mallarmego, który uważał, że żadna muzyka nie będzie w stanie oddać istoty jego poezji, sprzeciwiał się więc próbom umuzycznienia dzieła. Nie zraziło to Claude'a Debussy'ego, który, zamiast podłożyć muzykę do słów, napisał po prostu orkiestrową impresję inspirowaną poematem. Mallarmé usłyszał utwór na koncercie i był zachwycony. Nie zmienił wprawdzie zdania o możliwościach napiania muzyki do "Popołudnia...", ale wybrnął zm sytuacji nadzwyczaj zręcznie:

Wyszedłem z koncertu głęboko poruszony. Cudo! Pańska ilustracja "Popułudnia Fauna", pozostająca z moim poematem w dysonansie, ponieważ jest w dużo większym stopniu nostalgiczna i przesycona światłem, jest tak pełna finezji, zmysłowości, treści. Debussy, ściskam Twą dłoń z zachwytem.

Twój Mallrmé

Słynna muzyka do słynnego poematu stała się z kolei podstawą kolejnego arcydzieła - słynnej choreograficznej sceny ułożonej przez Wacława Niżyńskiego.

Zaprasza Róża Światczyńska.

Program

Claude Debussy Preludium do "Popołudnia fauna", Gry – muzyka do baletu

Igor Strawiński Koncert fortepianowy

Mikołaj Rimski-Korsakow Legenda o niewidzialnym grodzie Kitieżu

Wyk. Ronald Brautigam – fortepian, Orkiestra Filharmoniczna Radia Holenderskiego, Mark Elder - dyrygent

(Utrecht, 27.04.2012)

12 czerwca (wtorek), godz. 19:30

Zobacz więcej na temat: Claude Debussy Igor Strawiński
Czytaj także

"Męczeństwo św. Sebastiana" na zakończenie XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 11:52
W wielkopiątkowy wieczór zabrzmi misterium muzyczne Claude'a Debussy'ego o słynnym chrześcijańskim męczenniku. Dwójka zaprasza na transmisję z Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Morze – trzy niezwykłe szkice symfoniczne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 10:51
– Muzyk ma słyszeć najdelikatniejsze dźwięki i szepty przyrody, ma ujmować w tony wrażenia, które budzi w nim życie otaczającego świata: plusk kropel deszczu, oszałamiająca atmosfera południowej nocy, refleksy światła na wodzie – pisał Claude Debussy.
rozwiń zwiń