X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Manifest muzycznego modernizmu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 08:00
"Preludium do Popołudnia Fauna" Debussy'ego jest dziełem, od którego zaczęła się muzyka współczesna. Otwierająca utwór niezwykła melodia fletu jest wzorem atonalnego piękna.
Plakat Leona Baksta do Preludium do Popołudnia Fauna w choreografii Wacława Niżyńskiego
Plakat Leona Baksta do "Preludium do Popołudnia Fauna" w choreografii Wacława NiżyńskiegoFoto: wikipedia, domena publiczna

"Popołudnie Fauna" to poemat Stefana Mallarmego, który uważał, że żadna muzyka nie będzie w stanie oddać istoty jego poezji, sprzeciwiał się więc próbom umuzycznienia dzieła. Nie zraziło to Claude'a Debussy'ego, który, zamiast podłożyć muzykę do słów, napisał po prostu orkiestrową impresję inspirowaną poematem. Mallarmé usłyszał utwór na koncercie i był zachwycony. Nie zmienił wprawdzie zdania o możliwościach napiania muzyki do "Popołudnia...", ale wybrnął zm sytuacji nadzwyczaj zręcznie:

Wyszedłem z koncertu głęboko poruszony. Cudo! Pańska ilustracja "Popułudnia Fauna", pozostająca z moim poematem w dysonansie, ponieważ jest w dużo większym stopniu nostalgiczna i przesycona światłem, jest tak pełna finezji, zmysłowości, treści. Debussy, ściskam Twą dłoń z zachwytem.

Twój Mallrmé

Słynna muzyka do słynnego poematu stała się z kolei podstawą kolejnego arcydzieła - słynnej choreograficznej sceny ułożonej przez Wacława Niżyńskiego.

Zaprasza Róża Światczyńska.

Program

Claude Debussy Preludium do "Popołudnia fauna", Gry – muzyka do baletu

Igor Strawiński Koncert fortepianowy

Mikołaj Rimski-Korsakow Legenda o niewidzialnym grodzie Kitieżu

Wyk. Ronald Brautigam – fortepian, Orkiestra Filharmoniczna Radia Holenderskiego, Mark Elder - dyrygent

(Utrecht, 27.04.2012)

12 czerwca (wtorek), godz. 19:30

Zobacz więcej na temat: Claude Debussy Igor Strawiński
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Męczeństwo św. Sebastiana" na zakończenie XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 11:52
W wielkopiątkowy wieczór zabrzmi misterium muzyczne Claude'a Debussy'ego o słynnym chrześcijańskim męczenniku. Dwójka zaprasza na transmisję z Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morze – trzy niezwykłe szkice symfoniczne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 10:51
– Muzyk ma słyszeć najdelikatniejsze dźwięki i szepty przyrody, ma ujmować w tony wrażenia, które budzi w nim życie otaczającego świata: plusk kropel deszczu, oszałamiająca atmosfera południowej nocy, refleksy światła na wodzie – pisał Claude Debussy.
rozwiń zwiń