Medytacje, pejzaże, akwarele - transmisja z "Warszawskiej Jesieni"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 14:00
Po premierze inspirowanego archeologią "Phylakterionu" Andrzej Chłopecki powiedział: "Szymański wykopuje mumię, którą wcześniej sam zakopał". "Wykopałem też cudzą mumię" odparł wówczas kompozytor.
Camerata Silesia
Camerata SilesiaFoto: materiały promocyjne

Paweł Szymański tak mówi o tym dziele:

"Od kruchych ludzkich kości znacznie trwalsze okazują się być ślady myśli. Mój utwór osnuty jest na fragmentach licznych inskrypcji, które zachowały się na odkrytych murach (podczas wykopalisk w Nubii -krzk). Inskrypcje te w języku staronubijskim i greckim przywraca współczesnemu rozumieniu prof. Adam Łajtar z Uniwersytetu Warszawskiego, który udostępnił mi wybrane teksty, przetranskrybował je i przetłumaczył…

Cały świat dawnej Nubii, bez którego nie powstałby mój ΦΥΛΑΚΤΗΡΙΟΝ, objawił się tylko na chwilę. Już od wielu miesięcy zalany jest wodami Nilu podniesionymi z powodu wybudowanej przez rząd Sudanu tamy. Pozostaną po nim większe lub mniejsze okruchy w szklanych gablotach muzealnych."

Utwór miał swą premierę podczas ubiegłorocznego festiwalu "Wratislavia Cantans" - podobnie utwór Baculewskiego jest już znany słuchaczom. Natomiast Justé Janulyté i Anna Korsun zaprezentują kompozycje dotąd w Polsce niewykonywane.

Transmisję z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie poprowadzi Ewa Szczecińska.

W przerwie o utworach i pracy nad nimi z bohaterami wieczoru porozmawia Beata Stylińska.

Program

Krzysztof Baculewski Preludium, psalm, medytacja

Anna Korsun Landscape

Justé Janulyté Aquarelle

Paweł Szymański Phylakterion

Wyk. Tomasz Orłow – organy, Arkadiusz Kuc, Bartłomiej Merta, Tomasz Rawski – perkusja, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia", Anna Szostak – dyrygent

25 września (wtorek), godz. 19.30