REKLAMA

Ravel na jedną rękę

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 07:00
Słynny Koncert D-dur przedstawił ceniony francuski pianista Jean-Frédéric Neuburger podczas sierpniowego występu Orkiestry Paryskiej w hiszpańskim San Sebastián. Dwójka zaprasza na retransmisję
Jean-Frederic Neuberger
Jean-Frederic Neuberger Foto: materiały promocyjne

Ten niezwykły utwór skomponowany został przez Maurice'a Ravela na specjalne zamówienie Paula Wittgensteina, brata słynnego filozofa. Dziś pamiętamy raczej o Ludwigu, jednak w pierwszej połowie XX wieku Paul cieszył się niemniejszą sławą, jako wirtuoz fortepianu. Jego błyskotliwą karierę mógł przerwać wojenny postrzał (na terenie Polski), w wyniku którego stracił prawą rękę. Tak się jednak nie stało.  Hart ducha pozwolił Wittgensteiowi wrócić do artystycznej formy, a wysoka ocena jego kunsztu wśród współczesnych - przekonać najwytbitniejszych kompozytorów epoki (m.in. Benjamina Brittena, Paula Hindemitha, Aleksandra Tansmana, Ericha Korngolda, Siergieja Prokofiewa i Ryszarda Straussa) do skomponowania specjalnych "leworęcznych" utworów.

Największą i niesłabnącą do dziś sławą cieszy się właśnie Koncert fortepianowy D-dur Ravela. W sierpniu zabrzmiał on obok dzieł Debussy'ego i Dworzaka w Kursaal Auditorium w San Sebastian. Zapraszamy na retransmisję.

Program:

Claude Debussy Wstęp do Popołudnia Fauna

Maurice Ravel Koncert fortepianowy D-dur

Antonin Dworzak VII Symfonia d-moll op. 70

Wyk. Orkiestra Paryska, dyr. Yoel Levi, Jean-Frédéric Neuburger - fortepian

(23.08.2012)

19 października (piątek), godz. 19.30