REKLAMA

Spotkanie tytanów! Transmisja w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 16:26
Polska Orkiestra Radiowa połączy w dzisiejszym koncercie jubileusze dwóch wielkich kompozytorów: 100-lecie Witolda Lutosławskiego i 80-lecie Krzysztofa Pendereckiego. Wisienką na torcie będzie dzieło Igora Strawińskiego.
Audio
  • Łukasz Borowicz o koncercie Polskiej Orkiestry Radiowej z okazji urodzin Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego
Witold Lutosławski i Krzysztof Penderecki. Ten drugi ma już poświęconą sobie wystawę na platformie Google Cultural Instititue. Lutosławski doczeka się wirtualnej ekspozycji w piątek (23.01)
Witold Lutosławski i Krzysztof Penderecki. Ten drugi ma już poświęconą sobie wystawę na platformie Google Cultural Instititue. Lutosławski doczeka się wirtualnej ekspozycji w piątek (23.01)Foto: PAP/Zbigniew Matuszewski

Bieżący rok został ogłoszony Rokiem Lutosławskiego, więc pierwszy koncert POR rozpocznie jego "Mała suita", w wersji pierwotnej, kameralnej, napisanej na zamówienie Polskiego Radia. Prawykonanie utworu odbyło się 17 października 1950 roku. Po zaprezentowaniu partytury Grzegorzowi Fitelbergowi, za jego namową, Lutosławski opracował "Małą suitę" na orkiestrę symfoniczną i w takiej wersji została ona wydana przez PWM. Po raz pierwszy zaprezentowano ją na Festiwalu Muzyki Polskiej w 1951 roku pod dyrekcją Fitelberga. Materiał utworu opiera się w całości na folklorze z regionu rzeszowskiego. Z muzyką wykonywaną przez tamtejszy zespół kompozytor zetknął się na Festiwalu Muzyki Ludowej w roku 1949. "Mała suita" składa się z czterech kontrastujących ze sobą części:1.Fujarka, 2. Hurra polka, 3. Piosenka i 4. Lasowiak.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Witodla Lutosławski w Polskim Radiu

Witold Lutosławski na próbach do koncertu. Rok 1967.

Rok 2013 to również 80. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Znakomity niemiecki pianista Florian Uhlig wykona więc jego Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie". Kompozytor  rozpoczął  pracę nad utworem wiosną 2001 roku, jednak wrześniowy zamach na World Trade Center nie pozostał bez wpływu na to dzieło. "Koncepcja koncertu uległa radykalnej zmianie, muzyka stała się mroczna, bardziej poważna. Tytułowe zmartwychwstanie powinno być rozumiane w szerszym, symbolicznym i bardziej uniwersalnym kontekście” - tłumaczył kompozytor. W 2007 kompozytor powtórnie zredagował swój Koncert, wprowadzając wiele istotnych zmian. Właśnie tę zrewidowaną wersję będzie można dziś usłyszeć.
W drugiej części wieczoru Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykona Symfonię C-dur Igora Strawińskiego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów  XX w.

Na transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprasza Agata Kwiecińska.

27 stycznia (niedziela), godz. 19.00