Wściekł się na Anglików i skomponował arycdzieło

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 11:50
Oratorium "Mesjasz" skomponowane w 1741 roku przez Georga Friedricha Händla, jest jednym z jego najpopularniejszych dzieł i stawiane jest na samym szczycie wśród najważniejszych utworów muzyki sakralnej.
Thomas Hudson: Portret Handla
Thomas Hudson: Portret HandlaFoto: wikipedia, domena publiczna

"Mesjasz” powstał w zaledwie dwa tygodnie, między 29 VIII a 14 IX 1741 roku. Po raz pierwszy został wystawione w Dublinie, w Irlandii, do której Haendel udał się po tym, jak zdecydował się na zawsze opuścić Anglię. Dzieło składa się z trzech części,  na początku słyszymy zapowiedź przyjścia Mesjasza na świat, następnie jesteśmy świadkami jego życia, śmierci i zmartwychwstania, a ostatnia część utworu mówi o misji zbawienia ludzkości.
Oratorium "Mesjasz" w "Filharmonii Dwójki” usłyszymy w wykonaniu:
Ensemble Matheus, pod batutą Jeana-Christophe’a Spinosiego i Palau de la Música Catalana Chamber Chorus, któremu przewodzi Josep Vila i Casanas.
Soliści: Sandrine Piau - sopran, David DQ Lee - kontratenor, Topi Lehtipuu - tenor, Florian Boesch  - baryton.
Nagranie zostało zarejestrowane w Palau de la Música, w Barcelonie - 19.12.2012
1 maja (środa) godz. 19:00.

Zobacz więcej na temat: George Friedrich Handel koncert
Czytaj także

III Rubinstein Piano Festival

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 09:29
W dniach 22-27 kwietnia 2013 odbędzie się festiwal poświęcony pamięci słynnego pianisty.Koncerty, wystawy i prelekcje festiwalowe odbywać się będą w Łodzi, Piotrkowie Tryb., Skierniewicach, Wieluniu, Rawie Maz., a także w Częstochowie - w tamtejszej filharmonii im. B. Hubermana, przyjaciela A. Rubinsteina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyki 2013. Brodka, Peszek, Hey, Luxtorpeda...

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 21:12
Trzy nominacje dla Brodki i Marii Peszek, po dwie dla Hey, Meli Koteluk, Luxtorpedy i Skubasa. Już w czwartek zostaną wręczone Fryderyki, nagrody polskiego przemysłu fonograficznego.
rozwiń zwiń