Koncert na polszczyznę i muzykę sfer

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 19:00
Nowe dzieła najwybitniejszych polskich kompozytorów średniego pokolenia będą miały premierę na środowym koncercie Warszawskiej Jesieni. Zapraszamy na transmisję ze Studia im. Witolda Lutosławskiego.
Koncert na polszczyznę i muzykę sfer
Foto: Dave Halliday/Flickr

Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Renato Rivolty, Chór Filharmonii Krakowskiej, Zespół Camerata Silesia oraz znakomici soliści zaprezentują kompozycje Zbigniewa Bargielskiego, Rafała Augustyna i Stanisława Krupowicza, a także Francuza Bruno Mantovaniego. 
Stanisław Krupowicz zasłynął jako polski pionier muzyki komputerowej i algorytmicznej. Tym razem za wzór swojej kompozycji "Machinae Coelestes", zamówionej przez "Warszawską Jesień" i Centrum Badań Kosmicznych PAN, twórca wybrał (transponowane) częstotliwości 8 planet Układu Słonecznego oraz "akordy" ukryte w samogłoskach mowy ludzkiej. To paradoksalny - w sposób typowy dla dokonań Krupowicza - powrót do średniowiecznej idei muzyki sfer, tyle że realizowany z użyciem zaawansowanego scjentystycznego aparatu.

Swoisty hołd dla literackiej polszczyzny najwyższych lotów złożył z kolei Rafał Augustyn - kompozytor i filolog - w utworze "Tam" do tekstów Bolesława Leśmiana. W komentarzu tak tłumaczy swój wybór:

Kompozytorzy często uciekają od rodzimego języka – mniejsza o pobudki, niższe czy wyższe. Polszczyzna użyta w moim koncercie (...) jest próbą wzięcia byka za rogi: chodzi o język na wszystkich dostępnych poziomach formy i zawartości. W tym sensie jest to może nawet ważniejsze tworzywo niż dźwięki pozajęzykowe – także (co jest tylko pozorną sprzecznością) w odniesieniu do partii instrumentalnych, w tym solowej.

Tylko z pozoru bardziej konwencjonalnymi utworami są Koncert na fortepian, perkusję i orkiestrę symfoniczną Zbigniewa Bargielskiego oraz Kantata nr 4 Bruno Mantovaniego.

Na transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w środę (25 września) o godzinie 19.30 zaprasza Ewa Szczecińska. A w przerwie z kompozytorami i wykonawcami porozmawia Grzegorz Dąbrowski.

Program:

Rafał Augustyn Tam. Muzyka na skrzypce, głos i instrumenty (premiera)

Zbigniew Bargielski Koncert na fortepian, perkusję i orkiestrę smyczkową (zamówienie Warszawskiej Jesieni)

Bruno Mantovani Kantata nr.4;

Stanisław Krupowicz Machinae coelestes (zamówienie Warszawskiej Jesieni  i Centrum Badań Kosmicznych PAN)

Wyk. Christine Prin - skrzypce, Małgorzata Walentynowicz - fortepian, Jan Pilch - perkusja, Stanisław Krupowicz, Marcin Rupociński - komputery, TwOgether Duo, Zespół śpiewaków Camerata Silesia, Chór Filharmonii Wrocławskiej, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Renato Rivolta

25 września (środa), godz. 19.30

Czytaj także

Andrzej Chłopecki - "samotny wilk" polskiej krytyki muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:00
"Nie był uwikłany w gry środowiskowe". "Jego publicystyka walczyła o wartości". "Jego działalność zastępowała pracę kilku nieistniejących organizacji" - tak w "Sezonie na Dwójkę" wybitnego publicystę muzycznego wspominali przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Zimerman: Koncert Lutosławskiego to dla mnie coś bardzo osobistego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 19:00
– Zadawałem mu setki pytań, jak to powinno być wykonane. A on odpowiedział: "to ty jesteś interpretatorem. Ja to tylko napisałem" – tak Krystian Zimerman wspominał swoje dawne rozmowy z Witoldem Lutosławskim.
rozwiń zwiń