Krzysztof Lipka: Piotr Orawski szukał ładu. Nie wiadomo, czy go znalazł...

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:00
- W latach 80. do moich obowiązków należało poszukiwanie młodego narybku. Ściągnąłem więc Piotra do radiowej Trójki. Teoretycznie miałem być jego mistrzem, w praktyce nie miałem go czego uczyć... - mówił w Dwójce Krzysztof Lipka, przyjaciel zmarłego w nocy z poniedziałku na wtorek Piotra Orawskiego.
Audio
  • Krzysztof Lipka: Piotr Orawski szukał ładu. Nie wiadomo, czy go znalazł...
Piotr Orawski
Piotr Orawski

- To był naturalny radiowy talent - podkreśla muzykolog, historyk sztuki, filozof i znakomity radiowiec. - Piotr miał piękny głos, którym fenomenalnie się posługiwał. Podobnie, jak nienaganną, choć niepozbawioną manieryzmów, polszczyzną. Potrafił mówić o skomplikowanych rzeczach w sposób prosty i komunikatywny. A przy tym już w wieku dwudziestu kilku lat był ukształtowanym intelektualistą, o szerokich horyzontach i znakomitej pamięci - wymienia.

Nic dziwnego, że pracę w Polskim Radiu Piotr Orawski rozpoczął 1983 roku, jeszcze jako student drugiego roku Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. I już rok później zdobył I nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Radiowym "Prix Musical de Radio Brno" za słuchowisko "W poszukiwaniu straconego ładu", które we wtorkowy wieczór przypomnieliśmy w "Filharmonii Dwójki".

- Piotr był człowiekiem nie tylko wielkiego talentu, lecz także niespotykanej pasji. Miał 10 pomysłów na minutę - mówił w rozmowie z Różą Światczyńską Krzysztof Lipka. - To, co w radiowej pracy stanowiło niekwestionowany walor, w życiu prywatnym bywało zresztą problemem. Piotr bardzo silnie przywiązywał się emocjonalnie do ludzie, ale też bardzo szybko się nimi nudził... - dodaje.

Więcej o dokonaniach Piotra Orawskiego, a także o jego ulubionych kompozytorach, poetach oraz innych pasjach, w załączonym nagraniu.

Piotr Orawski w Polskim Radiu - posłuchaj

Piotr Orawski zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek w wieku 51 lat. Był muzykologiem, nauczycielem i dziennikarzem. Początkowo związany z radiową Trójką, następnie zaś z Polskim Radiem BIS, trafił w końcu do Dwójki - jak pisał - "swego naturalnego środowiska radiowego". Prowadził tam między innymi wieloletni cykl codziennych audycji "Lekcje muzyki Piotra Orawskiego", w których opowiadał o dziejach sztuki dźwięku. W 2007 roku otrzymał Złoty Mikrofon, nagrodę Polskiego Radia, za erudycję, kulturę antenową i wybitną rolę w popularyzacji muzyki klasycznej. Był nauczycielem akademickim w Akademii Muzycznej w Gdańsku; gościnnie wykładał w uczelniach muzycznych Warszawy, Łodzi, Bydgoszczy i Szczecina.

Czytaj także

Zmarł Piotr Orawski - dziennikarz radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 11:40
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Piotra Orawskiego, dziennikarza Programu 2 Polskiego Radia, muzykologa, pedagoga, autora książek o muzyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Orawski zmienił stereotyp "pana od muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:05
- Na jego radiowych "Lekcjach muzyki" wychowała się większość studentów muzykologii mojego pokolenia. Mówił językiem wyrafinowanym, ale zawsze dostosowanym do odbiorców. Także do dzieci - wspominała zmarłego Piotra Orawskiego Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń