"Nowa Tradycja": Kożuch i Carla Pires. Transmisja wideo

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 12:33
Koncert na żywo z udziałem zwycięzców festiwalu "Nowa Tradycja" z 2016 roku oraz pieśniarki fado, jednej z najbardziej znanych artystek portugalskich.
Zespół Kożuch. Zdobywca Grand Prix konkursu Nowa Tradycja 2016
Zespół Kożuch. Zdobywca Grand Prix konkursu Nowa Tradycja 2016Foto: Grzegorz Śledź / PR2

Zespół Kożuch powstał w 2011 roku jako kapela Gęsty Kożuch Kurzu. Fascynację ludowym repertuarem i nauki płynące bezpośrednio od wiejskich mistrzów łączy z własną wrażliwością, spontanicznością i energią. Zespół gra muzykę tradycyjną z centralnej Polski, z okolic Łodzi, wokół której nie brakuje bogatych i różnorodnych muzycznie regionów (łęczycki, łowicki, opoczyński, rawski, sieradzki). 

Zespół ma na swoim koncie sporo sukcesów: oprócz zdobycia w 2016 roku Grand Prix XIX Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja", muzycy mają na swoim koncie drugą nagrodę w konkursie Stara Tradycja (2012). Kolejna nagroda, w tym samym roku, to Baszta w kategorii folklor rekonstruowany na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Ponadto w grudniu 2016 roku Kożuch zarejestrował w studiu nagraniowym Polskiego Radia materiał, który ukaże się na płycie "Idzie burza".

Carla Pires rozpoczęła karierę w roku 1993 od występów w telewizji. W roku 2002 wspólnie z kwintetem smyczkowym (Quintet Amália) nagrała swój pierwszy album "O Fado em Concerto", na którym znalazły się najsłynniejsze pieśni Amálii Rodrigues. W tym samym roku wystąpiła także w lizbońskim musicalu "Amália", w którym zagrała legendarną śpiewaczkę w czasach jej młodości.

Do tej pory nagrała już cztery albumy – ostatni z nich, "Aqui" (2016), został świetnie przyjęty przez międzynarodową krytykę. Carla Pires jest wciąż bardzo aktywna na scenie teatralnej. Regularnie współpracuje ze Współczesnym Baletem Narodowym w Lizbonie, w którym w roku 2014 (wraz ze słynnym choreografem Vasco Wellenkampem) przygotowała widowisko "Fado, ritual e sombras" i z którym do tej pory koncertuje na całym świecie.

***

Na "Filharmonię Dwójki" w sobotę (13.05) w godz. 20.00-23.00 zapraszają Anna Szewczuk i Piotr Kędziorek.

mz/mc

Zobacz więcej na temat: muzyka ludowa fado MUZYKA
Czytaj także

Zespół Kożuch zapowiada burzę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 17:09
- Tempo naszych utworów koresponduje z tytułem płyty, bo zawsze przed burzą jest moment pozornego spokoju i wyciszenia - o swoim debiutanckim albumie pt. "Idzie burza" mówili w Dwojce muzycy łódzkiej grupy folkowej.
rozwiń zwiń