X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zakazane piosenki z Albanii - spotkanie z Eliną Duni

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:00
Dawniej śpiewała piosenki dziecięce na antenie Radia Tirana, dziś prezentuje własny amalgamat jazzu i tradycyjnej muzyki albańskiej publiczności na całym świecie. Jest jedną z nielicznych wokalistek w katalogu monachijskiej wytwórni ECM.
Audio
  • Zakazane piosenki z Albanii - spotkanie z Eliną Duni (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Elina Duni
Elina DuniFoto: Janusz Jabłoński

Elina Duni urodziła się w 1981 roku w Tiranie, na początku lat 90. wyjechała z matką do Szwajcarii i zamieszkała w Genewie.

W "Rozmowach improwizowanych" słuchaliśmy opowieści o dawnej i dzisiejszej Albanii, o dziadku-partyzancie, który chciał nawrócić Envera Hodżę, o poezji Ismaila Kadare i o tym, jak wiele wysiłku potrzeba, aby oczyścić tradycyjną muzykę albańską ze znienawidzonego cepeliowskiego nalotu.
- Muzyka tradycyjna w Albanii była nieustannie wykorzystywana jako narzędzie nacjonalistycznej partyjnej propagandy. Słuchanie piosenek włoskich, amerykańskich czy greckich było zakazane. A wszyscy chcieli słuchać  t y l k o  tego, co było zabronione. Muzyka ludowa straciła łączność z  l u d e m, odkąd stała się narzędziem propagandowym. Dlatego zaczęłam poznawać albańskie pieśni dopiero w Szwajcarii, kiedy nie było już tej presji. Wtedy mogłam się zagłębić w swojej tradycji i odkrywać poetyckie piękno tej muzyki. Dziś zdarza się, kiedy występuję w Albanii, że ludzie mówią mi: "Dzięki tobie i z tobą odkrywamy naszą muzykę”. Albańczycy często albo nie znają tych tematów, albo mają ich po dziurki w nosie przez skojarzenie z nacjonalizmem. Komuniści zrobili coś strasznego: zdefiniowali wszystko, co albańskie, a potem tę albańskość rozdęli do takich rozmiarów, że wszyscy ją znienawidzili. W rezultacie kiedy otwarto granice, wszyscy chcieli uciec i nie oglądać się za siebie, żeby broń Boże nie zobaczyć albańskiej flagi...
Audycję przygotowali Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

jamsesion@polskieradio.pl

facebook.com/improwizowane

bch

Zobacz więcej na temat: Jazz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata zamiast modlitwy wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 11:58
Nie ma drugiego tak biegłego w klasycznej muzyce Indii, a jednocześnie tak mocno związanego z jazzem tablisty jak Zakir Hussain. O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem, wirtuoz opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ari Brown: na debiut nigdy nie jest za późno

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 19:00
Gdyby chicagowski saksofonista i pianista Ari Brown nie był tak skromny, dziś pewnie wymienialibyśmy jego nazwisko jednym tchem obok nazwisk takich legend saksofonu jak Joe Henderson, Roscoe Mitchell czy Dave Liebman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz groove'u - Billy Cobham

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 13:00
- Nie ustawiam swoich tomów od największego do najmniejszego, lecz naprzemiennie. Tak mi jest najwygodniej. Nie uderzam w bęben dlatego, że jest po drodze, ale dlatego, że chce uzyskać konkretne brzmienie - mówił w Dwójce znakomity amerykański perkusista.
rozwiń zwiń