Roztargniona krytyczka

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 14:21
Krytyk teatralny czy krytyk kultury? Czyli kim była Marta Fik.
Audio

- Dzieje Marty Fik jako osoby publicznej, twórczej, to są dzieje bardzo wybitnego krytyka teatralnego, jednego z najważniejszych w całym powojennym okresie – mówi w „Słowach po zmroku” Janusz Majcherek, krytyk teatralny i uczeń Marty Fik.

Martę Fik zaczynała pracę w latach 60. W latach 80. Fik, bardzo mocno związana z opozycją, publikuje prawie jedynie w prasie niezależnej. Ulubionym miejscem bohaterki audycji była podobno biblioteka Instytutu Badań Literackich w Pałacu Staszica. Zakorzeniona w środowisku badaczy literatury, nie ograniczała się tylko do badań nad teatrem. 

Z pozycji krytyka - rzeczowego i odważnego, z którego opinią reżyserzy bardzo się liczyli, z upływem lat, przeszła na pozycję historyka teatru, a nawet historyka kultury jak twierdzi Janusz Majcherek. – Ta są także dzieje odchodzenia od krytyki teatralnej, w ogóle od teatru. Lata 80. aż do końca życia, to w wypadku Marty Fik, taki czas kiedy ona z krytyka zmieniła się w historyka kultury – komentuje Majcherek.

Marta Fik jest autorką recenzji, wydanych w tomach: "Reżyser ma pomysły", "Sezony teatralne", "Przeciw, czyli za", publikowała w "Teatrze", w Kulturze", w "Polityce". Jest również autorką publikacji "Kultura polska po Jałcie 1944 - 1981". - To jest bardzo szeroka dokumentacja, która może funkcjonować jako niezbędnik, rodzaj pierwszej pomocy przy szukaniu niezbędnych motywów i tematów – mówi Barbara Osterloff.

Po sierpniu ’80 była dziekanem Wydziału Wiedzy o Teatrze w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jako historyk teatru gościła ze słowem wstępnym przed premierami teatralnymi na naszej antenie w cyklu: "Dramat w Teatrze Wyobraźni".

W audycji Martę Fik wspominają prof. Barbara Osterloff i Janusz Majcherek. Goście opowiadają nie tylko o twórczości, ale także jej nieprawdopodobnych przygodach wynikających z wielkiego roztargnienia. Niektórych opowieści o nietypowych zdarzeniach, Marta Fik nie prostowała.

Program przygotowała Iwona Malinowska.

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

(ki)

Czytaj także

Irena i Tadeusz Byrscy - Judymowie polskiego teatru

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2010 16:06
W audycji Iwony Malinowskiej sykwetki Ireny i Tadeusza Byrskich.
rozwiń zwiń