"Pod podszewką świata" – o metafizyce Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 12:48
Jaka jest metafizyka Czesława Miłosza? W jaki sposób trudne kwestie istnienia i transscendencji objawiają się w twórczości autora "Ziemi Ulro"? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której o twórczości Noblisty opowiadają: ks. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, Piotr Matywiecki i Zofia Król.
Audio
  • "Pod podszewką świata" – o metafizyce Miłosza. Audycja Doroty gacek i Elżbiety Łukomskiej

Kiedy umrę, zobaczę podszewkę świata.
Drugą stronę, za ptakiem, górą i zachodem słońca.
Wzywające odczytania prawdziwe znaczenie.
Co nie zgadzało się, będzie się zgadzało.
Co było niepojęte, będzie pojęte.

A jeżeli nie ma podszewki świata?

(Cz. Miłosz, "Sens", fragm.)

- Fascynujące u Miłosza jest jego zmaganie z problematyką istnienia - mówił w Dwójce ks. prof. Jan Andrzej Kłoczowski. Według wybitnego teologa i filozofa zwraca uwagę u Miłosza obecność dwóch ścierających się postaw: z jednej strony fascynacja istnieniem, z drugiej natomiast - obecny cały czas wątek przerażenia grozą świata.  

Z kolei Zofia Król przypomniała, za Janem Błońskim, że Miłosz "nie kochał duszy świata, ale jego skórę" - interesowało go to, co konkretne, cielesne. Badaczka, interpretując "Esse", wyjaśniała, dlaczego ten utwór jest zapisem "epifanii nieudanej", przywołała również innego poetę, dla którego podróż paryskim metrem stała się źródłem poetyckiego natchnienia.

Piotr Matywiecki natomiast mówił między innymi o Miłoszowej transcendencji oraz o swoistym, odnajdywanym u autora "Traktatu teologicznego", ludzkim miłosierdziu (współczuciu), które jest wezwaniem do nieobecnego Boga, jest podszytym rozpaczą wołaniem do tego, który musi istnieć, gdyż jest dawcą wszelkiego sensu. 

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

 

Czytaj także

Miłosz i jego dramatyczna obrona religii

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 12:09
Twórczość Miłosza powinna cieszyć tych wszystkich, dla których religia jest wartością nadrzędną, sprawą, o którą warto toczyć spory, fundamentem życia i rękojmią jego sensu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Franaszek opowiada o książce "Miłosz.Biografia" (wideo!)

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 14:00
Tak naprawdę nie znaliśmy Czesława Miłosza - uważa Andrzej Franaszek, autor najobszerniejszej z dotychczasowych biografii poety, która w maju trafi do księgarń. Badacz zdradza, tylko nam, kulisy powstawania swego liczącego ponad tysiąc stron dzieła .
rozwiń zwiń