Igor Strawiński - celebryta muzyki klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 15:36
Nową biografię wielkiego rosyjskiego kompozytora czyta Marcin Przybylski.
Marcin Przybylski
Marcin PrzybylskiFoto: Grzegorz Śledź/PR

Wielki rosyjski kompozytor Igor Strawiński (1882-1971) był zarazem mistrzem autoreklamy. Ta książka jest nie tyle kolejną biografią twórcy "Święta wiosny", ile panoramą zmian w kulturze XX wieku, której Strawiński stał się ikoną, podobnie jak Albert Einstein i Marilyn Monroe.

/

 

Śledząc najważniejsze momenty w życiu i twórczości Strawińskiego autor analizuje miejsce artysty we współczesnym świecie, siłę mediów – od kina w złotej erze Hollywood po telewizję – oddziaływanie reklamy oraz podział na sztukę wyższą i popularną. "Charles Joseph proponuje nowe spojrzenie na Strawińskiego, chwilami kontrowersyjne, niezmiennie fascynujące". Książka ukazała się w przekładzie znanego z naszej anteny Aleksandra Laskowskiego.

 

Charles M. Joseph - "Strawiński - geniusz muzyki i mistrz wizerunku" - fragmenty biografii czyta  Marcin Przybylski.

 

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

26-30 listopada (poniedziałek-piątek), godz. 9.30         

Czytaj także

Cadyk i dziewczyna

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 12:00
W Dwójkowym cyklu "To się czyta" zapraszamy do wysłuchania wybranego fragmentu powieści Anny Boleckiej. Czyta Dorota Landowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syn Mickiewicza pisał pamiętnik...

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 22:30
Władysław Mickiewicz, najstarszy syn Adama MIckiewicza, ważna postać polskiej kultury, pozostawił barwne zapiski, które w tym tygodniu stanowią naszą przedpołudniową lekturę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak opisać dźwięk Syberii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 18:00
Gugara - tym słowem mieszkańcy Syberii określają dźwięk dzwonków, wieszanych na uprzęży reniferów. Zarazem to tytuł reportażu Andrzeja Dybczaka, wyróżnionego nagrodą literacką Fundacji Kościelskich.
rozwiń zwiń