Birmańskie fortepiany i awangarda z Kambodży

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 14:00
W "Nokturnie" słuchaliśmy fascynującej historii instrumentów, które w XIX-wiecznej Birmie zyskały drugie życie, oraz muzyki współczesnej twórców z Azji Południowo-Wschodniej.
Audio
  • Birmańskie fortepiany i awangarda z Kambodży (Nokturn/Dwójka)
Świątynia w  Bagan w Birmie
Świątynia w Bagan w BirmieFoto: Martin M303/Shutterstyock.com

Sandaya – tym mianem Birmańczycy określili fortepian, który po raz pierwszy trafił na Dwór Króla w Mandalay w latach 70. XIX wieku. Egzotyczne dźwięki i możliwości instrumentu tak zafascynowały tamtejszych muzyków, że wkrótce stał się on naturalnym elementem składów zespołów dworskich, tradycyjnych i popularnych. Jednak na fortepianie w Birmie nie grano "Mazurków" Chopina czy "Sonat" Beethovena, nie używano nawet wszystkich palców u dłoni. Do gry na fortepianie zaadaptowano techniki innych instrumentów – przede wszystkim ksylofonu pattala. Wystarczyły cztery, czasem nawet dwa palce. Powstała nowa muzyka, jakiej na fortepianie nigdy nie wykonywano.

W "Nokturnie" przybliżył dziś świat birmańskiej Sandai w nagraniach współczesnych oraz dawnych – wydanych w potężnym zbiorze wytwórni Dust to Digital - "Longing for the Past". Zanim jednak przenieśliśmy się do Birmy, posłuchaliśmy muzyki współczesnych twórców z Kambodży. Istotnym wątkiem była dramatyczna historia tego kraju – czasy reżimu Czerwonych Khmerów.

Nokturn na facebooku: www.facebook.com/NokturnDwojka

 ***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzi: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 27.02.2018

Godzina emisji: 23.05

mz/jp

 


Czytaj także

Africa Bambaataa i inni muzyczni afrofuturyści

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 09:42
Od kilku tygodni triumfy na całym świecie święci film "Czarna Pantera", który jest wydarzeniem dalece wychodzącym poza popkulturę. Stało się to punktem wyjścia do opowiedzenia w audycji o afrofuturyzmie w muzyce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzaska i Rabih. Razem i osobno

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 19:31
W dzisiejszym "Nokturnie" wracamy do "Mózgu Powszechnego" w Warszawie na kolejny koncert z cyklu Super Sam + 1.
rozwiń zwiń