Tylko trochę walentynkowo

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 10:25
Luźno nawiązując do walentynek zestawimy dziś kobietę i mężczyznę w jednej audycji. Zaiskrzy?

Ahmad Jamal – ulubiony pianista Milesa Davisa. Wpływ Jamala na rozwój jazzu nowoczesnego porównuje się ze znaczeniem Charliego Parkera. Clint Eastwood, wykorzystał dwa utwory Jamala ("Music, Music, Music" i "Poinciana") w słynnym filmie "Co się zdarzyło w Madison County". W wieku 80 lat Jamal nadal nagrywa płyty i kontynuuje działalność koncertową wraz ze swoim zespołem, a w tym roku usłyszymy go podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Lynne Arriale jest pianistką o głęboko emocjonalnym stylu interpretacji. Grając koncerty odczuwa więź z publicznością. "To niesamowite, kiedy czujemy, że publiczność oddycha razem z nami, jakby była czwartym członkiem zespołu" mowi artystka.

Jej aranżacje charakteryzują się bardzo wyrazistą melodyką. "Zawsze szukam dobrej melodii" mówi Lynne, "takiej, która mnie porusza i która sprawdzi się bez tekstu. A poza tym musi być w melodii potencjał rozwojowy, jakaś baza dla aranżacji i improwizacji. I wreszcie - dobra melodia musi dawać możliwość wielorakiej interpretacji, tak aby każde wykonanie utworu przez nasze trio było inne"

Zaprasza Tomasz Szachowski.

14 lutego (poniedziałek), godz. 22:05

Czytaj także

Gwiazdy w Bielsku i Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 13:53
Amerykańska wokalistka Randy Crawford oraz pianiści Ahmad Jamal i Avishai Cohen to tylko trójka przedstawicieli międzynarodowej śmietanki jazzowej, która na przełomie lutego i marca zawita do Polski. "Puls jazzu" poświęci im Paweł Brodowski.
rozwiń zwiń