Libera: Dwójka to główna stacja, której słucham

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 13:00
- Myślę przede wszystkim o audycjach muzycznych, które wciąż są na tak wysokim poziomie, jak za czasów Jana Webera czy Romana Jasińskiego - powiedział znakomity pisarz i tłumacz Antoni Libera.
Audio
  • Antoni Libera na urodzinach Dwójki (Kanon Dwójki)
Antoni Libera - pisarz, tłumacz
Antoni Libera - pisarz, tłumaczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Antoni Libera to nie jedyny znakomity gość, który złożył Dwójce życzenia i podzielił się swoimi radiowymi wspomnieniami. Przez cały dzień spotykamy się także z innymi wybitnymi ludźmi pióra oraz muzykami. O swojej przygodzie z Dwójką opowiadali także m.in. Bartek Wąsik, Marcin Zdunik, Krystyna Dąbrowska, Krzysztof HerdzinWanda Wiłkomirska, Ewa Pobłocka, Jadwiga Rappe.

A historia Programu 2 rozpoczęła się już 1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10, kiedy uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Rozgłośnia odegrała bohaterską rolę podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku. To stąd nadawano pamiętne przemówienia prezydenta Starzyńskiego. Zaraz po wojnie Warszawa II została przekształcona w drugi ogólnopolski program Polskiego Radia.

Także na antenie Programu 2 po raz pierwszy w Polsce wyemitowano muzykę z płyty kompaktowej (zwanej wówczas laserową). - Ta prezentacja miała miejsce w lipcu 1983 roku - wspominał w audycji z 2012 roku Tomasz Szachowski.  - Była to rzecz szumnie zapowiadana, z udziałem sporego grona zaproszonych kolegów. 

mm/jp

Czytaj także

Antoni Libera: Jestem tłumaczem con amore

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 14:55
- Nie czuję się profesjonalnym tłumaczem, który pracuje na zamówienie. Wybieram utwory, które szczególnie mnie interesują, która za mną chodzą, nie dają mi spokoju – podkreślał Antoni Libera w rozmowie na temat swojego przekładu "Fedry" Racine'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dąbrowska: moje wiersze w Dwójce to wyróżnienie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 12:00
- Usłyszenie mojej poezji w radiu to było ważne doświadczenie. Iwona Smolka postanowiła ją nagrać jeszcze przed ukazaniem się mojej pierwszej książki. A czytała wtedy Dorota Landowska - wspominała poetka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Wierzbicki: wychowałem się na radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 12:00
- Bardzo złe czasy RPL były dobrymi czasami dla muzyki, bo w radiu mieliśmy wtedy dużo muzyki - wspominał publicysta i krytyk muzyczny Piotr Wierzbicki.
rozwiń zwiń