Fra Angelico. Anielski brat z Włoch

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 14:00
W audycji "W stronę sztuki" opowiadaliśmy o słynnym malarzu wczesnego renesansu, który tworzył we Florencji, Rzymie i Orvieto.
Audio
  • Fra Angelico. Anielski brat z Włoch. Gawęda Bożeny Fabiani (PR, 2017)
Fragment obrazu Fra Angelico Zwiastowanie
Fragment obrazu Fra Angelico "Zwiastowanie"Foto: Fra Angelico/Wikimedia/domena publiczna

Prawdziwe nazwisko artysty to Guido di Pietro da Mugello (ok. 1387-1455 r.). Przylgnął do niego jednak przydomek Fra Angelico – Anielski Brat, ponieważ mówiono, że maluje pięknie jak aniołowie.

Artysta pracował klasztorze San Marco we Florencji, a także w Rzymie, gdzie na zaproszenie papieża Eugeniusza IV, odnowił kościoły Wiecznego Miasta. W 1447 roku Fra Angelico udał się do Orvieto, gdzie malował freski w tamtejszej katedrze. Ostatnie lata spędził w Rzymie - jego grób znajduje się w rzymskiej bazylice Santa Maria sopra Minerva. Artysta jest patronem artystów, malarzy, twórców kultury i historyków sztuki.

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki 

Prowadzi: dr Bożena Fabiani

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 10.15

mz/mc

Czytaj także

Papiestwo i artyści. Czasy Wawrzyńca Medyceusza

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 12:00

Zapraszamy do wysłuchania drugiej gawędy dr Bożeny Fabiani o XV-wiecznym władcy Florencji, mecenasie takich twórców jak Da Vinci, Botticelli czy Michał Anioł.

rozwiń zwiń

Czytaj także

Filippo Lippi. Malarz spod mecenatu Medyceuszy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 11:00
W audycji rozmawialiśmy o mnichu zakonu karmelitów, a zarazem renesansowym malarzu doby quattrocenta, działającym we Florencji z ramienia słynnego rodu.
rozwiń zwiń