Polskie Radio
Section05
renesans

"Botticelli opowiada historię". Włoskie wzorce renesansowe historycznych narracji

"Historia Wirginii" to obraz, który znajdował się w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich. Przedstawiono na nim tragiczny los córki centuriona, która odrzuca awanse możnego urzędnika i w zemście zostaje fałszywie oskarżona o bycie zbiegłą niewolnicą. Gdy zapada niesprawiedliwy wyrok, ojciec postanawia zasztyletować ją na oczach tłumu. Sandro Boticelli namalował osiem odsłon tej historii, a obraz możemy oglądać, wśród innych dzieł włoskiego malarstwa na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo renesans artysta Zamek Królewski ogród rośliny Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wojciech Fałkowski

Botticelli i inni mistrzowie renesansu na Zamku Królewskim w Warszawie

- "Historia Wirginii" przypomina, co jest ważne w życiu publicznym. To historia o tym, jak losy zwykłych ludzi przeplatają się z wielką polityką, o tym, że czasami potrzeba poświęceń, by sprawy szły ku lepszemu - o ekspozycji "Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara" mówił w Dwójce jej kurator dr Mikołaj Baliszewski.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Warszawa wystawa malarstwo Dwójka Jakub Kukla renesans SZTUKA

Pierwsza wolna elekcja – fundament Rzeczpospolitej Obojga Narodów

11 maja 1573 roku w drodze pierwszej wolnej elekcji na króla Polski wybrano Henryka Walezego. Elekcja, która była potrzebą chwili, stała się później jednym z fundamentów ustroju Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wybór nowego króla po wygaśnięciu rodzimej dynastii Jagiellonów nie był łatwym zadaniem. Elekcję poprzedziły gorąca kampania wyborcza oraz burzliwe dyskusje dotyczące funkcjonowania państwa.
Zobacz więcej na temat:  renesans królowie Polski władcy Polski HISTORIA

Dolnośląskie. Akt wandalizmu sprzed 500 lat, który stał się zabytkiem

Czy akt wandalizmu może być zabytkiem? Jeśli pochodzi sprzed pięciu wieków, a zatem z czasów renesansu, to czemu nie? Archeolodzy z Muzeum Regionalnego w Jaworze na Dolnym Śląsku próbują odczytać napisy, jakie zostały odkryte pod malunkiem drogi krzyżowej w dawnej świątyni. Kim byli ich autorzy i jakie treści pozostawili?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda Dolny Śląsk renesans zabytki muzeum Kościół dolnośląskie Andrzej Andrzejewski

Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich arcydziełach?

Obrazy to nie tylko kolory, faktura czy kompozycja. Okazuje się, że wielu artystów zawarło w swych dziełach liczne tajemnice. To ukryte znaczenia i kody kulturowe. Ich odczytywaniem zajmują się m.in. Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz, autorzy książki "Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich arcydziełach?".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo renesans SZTUKA plakat Agnieszka Kunikowska Henri de Toulouse-Lautrec