Lavinia, która utorowała drogę włoskim malarkom

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 10:00
– Była pod pewnym względem pionierką, ponieważ jako pierwsza weszła na obszar wcześniej zarezerwowany dla mężczyzn – o Lavinii Fontanie, malarce przez lata zapomnianej, teraz zachwycającej krytyków sztuki, opowiadała w Dwójce Bożena Fabiani.
Audio
  • Pierwsza gawęda Bożeny Fabiani o Lavinii Fontanie (W stronę sztuki/Dwójka)
  • Druga gawęda Bożeny Fabiani o Lavinii Fontanie (W stronę sztuki/Dwójka)
  • Trzecia gawęda Bożeny Fabiani o Lavinii Fontanie (W stronę sztuki/Dwójka)
Autoportret Lavinii Fontany namalowany dla rodziny jej narzeczonego
Autoportret Lavinii Fontany namalowany dla rodziny jej narzeczonegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Lavinia Fontana żyła i tworzyła w latach 1552-1614. Wspólnie z inną szesnastowieczną mistrzynią pędzla, Sofonisbą Anguissolą, została jedną z pierwszych zawodowych malarek, które osiągnęły równorzędną pozycję z mężczyznami. - Była samodzielną szefową warsztatu, miała swoich czeladników, przyjmowała zlecenia prywatne i publiczne - wyliczała Bożena Fabiani. Co więcej, Fontana w swoim malarstwie wykraczała poza tradycyjną tematykę, ówcześnie przypisywaną kobietom. - Lavinia malowała wszystko, także duże obrazy o tematyce biblijnej, a nawet mitologicznej, z nagimi postaciami. To różni ją od gromady cichych malarek malujących dla bliższych i dalszych znajomych - mówiła historyk sztuki.

>>Gawędy Bożeny Fabiani o Sofonisbie Anguissoli<<

Mimo niezwykle silnej męskiej konkurencji kariera Lavinii rozwinęła się w dynamicznym tempie. Szybko stała się jedną z najbardziej wziętych malarek swoich czasów. Jej obrazy zamawiali członkowie najznamienitszych włoskich rodów, a nawet papieże: Grzegorz XIII, Klemens VIII, Paweł V. - Ona osiągnęła niesamowity awans społeczny. Niektórzy z wysoko urodzonych klientów zapraszali ją do siebie i podejmowali jak jakąś księżniczkę. Wysyłali po nią powóz ze świtą, ustawiali kordon ze służby. Tak traktowali słynną malarkę, córkę zwykłego mistrza murarskiego - opowiadała Bożena Fabiani.

"Portret
"Portret Antonietty Gonzalez" Lavinii Fontana, fot. wikipedia/domena publiczna
Zobacz więcej na temat: malarstwo Włochy

Czytaj także

Michała Anioła nagrobny hołd dla Medyceuszów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 16:19
Zapraszamy na ostatnią część opowieści dr Bożeny Fabiani o włoskim artyście Michale Aniele Buonarottim. W tym odcinku poznamy historię o jego słynnej Kaplicy Medyceuszów we Florencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy taki portret świętego

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 18:00
Zapraszamy na drugą część gawędy dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu II poł. XIII w. - Cimabuem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzyni renesansowego portretu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 06:30
Sofonisba Anguissola jest uważana za jedną z najwybitniejszych portrecistek. Jej nazwisko wymienia się razem z nazwiskami Tycjana i Antona van Dycka. W cyklu "W stronę sztuki" dr Bożeny Fabiani w czterech gawędach przybliżyła malarstwo włoskiej artystki.
rozwiń zwiń