X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lavinia, która utorowała drogę włoskim malarkom

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 10:00
– Była pod pewnym względem pionierką, ponieważ jako pierwsza weszła na obszar wcześniej zarezerwowany dla mężczyzn – o Lavinii Fontanie, malarce przez lata zapomnianej, teraz zachwycającej krytyków sztuki, opowiadała w Dwójce Bożena Fabiani.
Audio
  • Pierwsza gawęda Bożeny Fabiani o Lavinii Fontanie (W stronę sztuki/Dwójka)
  • Druga gawęda Bożeny Fabiani o Lavinii Fontanie (W stronę sztuki/Dwójka)
  • Trzecia gawęda Bożeny Fabiani o Lavinii Fontanie (W stronę sztuki/Dwójka)
Autoportret Lavinii Fontany namalowany dla rodziny jej narzeczonego
Autoportret Lavinii Fontany namalowany dla rodziny jej narzeczonegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Lavinia Fontana żyła i tworzyła w latach 1552-1614. Wspólnie z inną szesnastowieczną mistrzynią pędzla, Sofonisbą Anguissolą, została jedną z pierwszych zawodowych malarek, które osiągnęły równorzędną pozycję z mężczyznami. - Była samodzielną szefową warsztatu, miała swoich czeladników, przyjmowała zlecenia prywatne i publiczne - wyliczała Bożena Fabiani. Co więcej, Fontana w swoim malarstwie wykraczała poza tradycyjną tematykę, ówcześnie przypisywaną kobietom. - Lavinia malowała wszystko, także duże obrazy o tematyce biblijnej, a nawet mitologicznej, z nagimi postaciami. To różni ją od gromady cichych malarek malujących dla bliższych i dalszych znajomych - mówiła historyk sztuki.

>>Gawędy Bożeny Fabiani o Sofonisbie Anguissoli<<

Mimo niezwykle silnej męskiej konkurencji kariera Lavinii rozwinęła się w dynamicznym tempie. Szybko stała się jedną z najbardziej wziętych malarek swoich czasów. Jej obrazy zamawiali członkowie najznamienitszych włoskich rodów, a nawet papieże: Grzegorz XIII, Klemens VIII, Paweł V. - Ona osiągnęła niesamowity awans społeczny. Niektórzy z wysoko urodzonych klientów zapraszali ją do siebie i podejmowali jak jakąś księżniczkę. Wysyłali po nią powóz ze świtą, ustawiali kordon ze służby. Tak traktowali słynną malarkę, córkę zwykłego mistrza murarskiego - opowiadała Bożena Fabiani.

"Portret
"Portret Antonietty Gonzalez" Lavinii Fontana, fot. wikipedia/domena publiczna
Zobacz więcej na temat: malarstwo Włochy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michała Anioła nagrobny hołd dla Medyceuszów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 16:19
Zapraszamy na ostatnią część opowieści dr Bożeny Fabiani o włoskim artyście Michale Aniele Buonarottim. W tym odcinku poznamy historię o jego słynnej Kaplicy Medyceuszów we Florencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy taki portret świętego

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 18:00
Zapraszamy na drugą część gawędy dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu II poł. XIII w. - Cimabuem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzyni renesansowego portretu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 06:30
Sofonisba Anguissola jest uważana za jedną z najwybitniejszych portrecistek. Jej nazwisko wymienia się razem z nazwiskami Tycjana i Antona van Dycka. W cyklu "W stronę sztuki" dr Bożeny Fabiani w czterech gawędach przybliżyła malarstwo włoskiej artystki.
rozwiń zwiń