X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mit wieszcza narodowego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 08:30
W przedostatniej audycji cyklu moniuszkowskiego na antenie Dwójki gościliśmy dr Agnieszkę Topolską, muzykolożkę, autorkę książek "Mit wieszcza. Stanisław Moniuszko w piśmiennictwie lat 1858-1989" i "Zupełnie inna książka o Stanisławie Moniuszce". 
Audio
  • Mit wieszcza narodowego (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Portret Stanisława Moniuszki
Portret Stanisława MoniuszkiFoto: Polona.pl

"Wieloletnia praktyka artystyczna i edukacyjna pokazuje, że obecność Stanisława Moniuszki w kulturze polskiej nastręcza, zwłaszcza dziś, wiele problemów – zauważa w jednej ze swoich prac dr Agnieszka Topolska. – Kontrowersje towarzyszyły pojawieniu się kompozytora w polskim pejzażu muzycznym właściwie od początku, a z biegiem lat, wraz z kolejnymi zmianami sytuacji politycznej i ustrojów, dawne problemy nie uległy rozwiązaniu, a jeszcze się utrwaliły. Obecności Moniuszki w panteonie polskich wieszczów pozostaje niewolna od wątpliwości i dziś, jako przykład z galerii muzycznych osobliwości, dryfuje w prawie niezmienionym od XIX wieku stanie".

Jakie kontrowersje i wątpliwości wiążą się z Moniuszką, kompozytorem współtworzącym polski panteon narodowy? Jak narodził się i zmieniał mit twórcy Halki? W jaki sposób kolejne epoki wykorzystywały biografię i dzieło "ojca polskiej opery narodowej" do swoich celów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa

Prowadzi: Piotr Matwiejczuk

Data emisji: 4.12.2019

Godzina emisji: 21.30

am/bch

Zobacz więcej na temat: Stanisław Moniuszko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Moniuszko. Słowianofil?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:35
W audycji "Moniuszko - historia prawdziwa" zastanawialiśmy się, czy polski kompozytor miał postawę panslawistyczną i czy można go określać mianem fanatyka kultury słowiańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moniuszko na scenach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 21:19
W audycji "Moniuszko – historia prawdziwa" spotkaliśmy się z prof. Małgorzatą Komorowską, która opowiadała o tym, jak wyglądały inscenizacje oper polskiego kompozytora w różnych okresach dziejowych Polski.
rozwiń zwiń