X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ludmiła Marjańska. Poetka z Myśliwieckiej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 08:00
Zmarła w 2005 roku, znakomita poetka, prozaik i tłumaczka literatury angielskiej przez ponad 20 lat pracowała w Polskim Radiu. 27 grudnia skończyłaby 90 lat..
Audio
  • Ludmiła Marjańska o początkach pracy w Polskim Radiu (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Ludmiła Marjańska o zamiłowaniu do poezji (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Ludmiła Marjańska o podróży do Anglii (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Ludmiła Marjańska o bliskich sobie poetkach: Elizabeth Browning i Halinie Poświatowskiej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Ludmiła Marjańska o pamięci dzieciństwa, o babce Rozalii i o przemijaniu (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Ludmiła Marjańska, 2002
Ludmiła Marjańska, 2002Foto: PAP / Andrzej Rybczyński

Ludmiła Marjańska przyszła na świat w Częstochowie, gdzie ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. W latach pięćdziesiątych studiowała filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1953 w miesięczniku "Twórczość". Jej dorobek to blisko dwadzieścia tomów poezji i szereg powieści, ale przede wszystkim znakomite przekłady, przede wszystkim dzieł Emily Dickinson, Walta Whitmana, Williama Butlera Yeatsa, Richarda Wilbura i Marianne Moore.

W latach 1957-1979 Ludmiła Marjańska przygotowywała programy poetyckie dla Polskiego Radia. Pracę rozpoczęła w dawnej redakcji audycji poetyckich w ciasnym budynku przy ulicy Noakowskiego w Warszawie. Szybko redakcja ta przeniesiona została na Myśliwiecką 3/5/7. - To miała być przejściowa siedziba, na rok... Ale ten rok przeciągnął się do dziś - uśmiecha się w archiwalnym nagraniu Ludmiła Marjańska.

W 1965 roku poetka zgodziła się przejść do nowopowstającego Programu Trzeciego Polskiego Radia, na stanowisko kierownika redakcji satyry i poezji. - Potem żałowałam tej decyzji, ponieważ mam naturę liryką, a na satyrze nie znam się tak dobrze - opowiadała po latach poetka, która zrezygnowała z tego zajęcia i została samodzielną redaktorką audycji poetyckich już w 1969 roku. Bardzo dobrze wspominała jednak współpracę z debiutującymi wówczas twórcami słynnego Kabaretu pod Egidą: Janem Pietrzakiem, Jonaszem Koftą i Adamem Kreczmarem. Ten ostatni był jej najbliższy ze względu na liryczną naturę.

Nie obyło się oczywiście bez problemów z cenzurą. W świątecznym słuchowisku Adama Kreczmara Święty Mikołaj pozwolił chłopcu-niedowiarkowi pociągnąć go za wąsy. "Ja się na wąsy nie dam nabrać, na wąsy nabrał się mój tata" - odpowiedział rezolutny młodzieniec. Szybko odezwał się telefon od cenzora i rozgorzała dyskusja, czy przypadkiem nie chodzi tu o wąsy Stalina. Na nic zdały się tłumaczenia Ludmiły Marjańskiej, że równie dobrze mogą to być wąsy... Piłsudskiego.

W kolejnych odcinkach audycji "Głosy z przeszłości" radiowa poetka mówi między innymi o wyprawie do Anglii i o domu Sherlocka Holmesa, który zwiedzała w towarzystwie Wisławy Szymborskiej. Zachęcamy do słuchania. Audycję przygotowała Bogumiła Prządka.

mm

Zobacz więcej na temat: poezja radio
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludmiła Marjańskia: Słowo było zawsze najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 07:00
Pisała wiersze i tłumaczyła angielską poezję, tworzyła adaptacje i słuchowiska w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń