Cyfrowe narzędzia w służbie historii. Nowe datowanie wydarzeń z czasów Mieszka I

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2026 23:59
Rozmowa z prof. Wojciechem Jasińskim o humanistyce cyfrowej i zastosowaniu AI w badaniach nad średniowieczem. Opowiemy o pożytkach z cyfryzacji źródeł dla genealogii na przykładzie nowych ustaleń dotyczących poślubienia Ody Dytrykówny przez Mieszka I.
Mieszko I na kanonicznym portrecie autorstwa Jana Matejki. Czego dowiemy się o monarsze dzięki nowym badaniom?
Mieszko I na kanonicznym portrecie autorstwa Jana Matejki. Czego dowiemy się o monarsze dzięki nowym badaniom?Foto: Polona

Wysłuchaj audycji "Mediewanna"<<<

Analiza elektroniczna wersji Regestów Imperii pozwala bowiem bardzo dokładnie wydatować wyprawę Ottona II przeciwko Mieszkowi I, a następnie dokładnie ustalić czas i okoliczności poślubienia Ody Dytrykówny przez Mieszka I.

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadzenie: Łukasz Modelski 

Data emisji: 14.03.2026

Godz. emisji: 23.00

Czytaj także

O konflikcie króla z biskupem Stanisławem, czyli "Śmiały" Elżbiety Cherezińskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2025 07:40
Jedenastowieczną Europą wstrząsają konflikty. Kościół pęka, narasta spór między papiestwem a cesarstwem, Czechy, Węgry i Ruś Kijowska pogrążone są w bratobójczych wojnach. W takim świecie piętnastoletni Bolesław po nagłej śmierci ojca zostaje władcą.
rozwiń zwiń