REKLAMA

Janusz Marynowski: Jerzy Semkow był księciem muzyki

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 14:00
- Jeżeli bym sobie mógł wyobrazić najwyższą jakość i niesamowity pietyzm w podejściu do pracy, to pierwszym nazwiskiem jest Semkow - opowiadał dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia. W poniedziałek (23.12) przypadła 5. rocznica śmierci Jerzego Semkowa.
Audio
  • Jerzy Semkow o współpracy z polskimi zespołami i o swoim stosunku do kompozytorów, których muzykę wykonuje (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Jerzy Semkow o II Symfonii Gustava Mahlera (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Dyrygent Tadeusz Wojciechowski o Jerzym Semkowie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Dyrygentka Joanna Wnuk-Nazarowa o Jerzym Semkowie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Lidia Grychtołówna i Janusz Marynowski wspominają Jerzego Semkowa (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Jerzy Semkow, dyrygent. Fotografia portretowa
Jerzy Semkow, dyrygent. Fotografia portretowaFoto: NAC

Jerzy Semkow należał do grona czołowych dyrygentów świata. Krąg jego zainteresowań obejmował zarówno wielką symfonikę, głównie klasyczną i romantyczną, jak i muzykę teatru operowego. Był m.in. dyrektorem artystycznym Opery Warszawskiej i pierwszym dyrygentem Królewskiej Opery w Kopenhadze. Pełnił funkcję dyrektora i pierwszego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w St. Louis (USA). Pod koniec lat 70. objął kierownictwo Orkiestry Włoskiego Radia i Telewizji RAI w Rzymie, następnie prowadził Orkiestrę Filharmonii w Rochester (USA). Nagrywał dla wielu firm fonograficznych, m.in. Columbia, EMI-His Master’s Voice, Fona, Polskie Nagrania. Współpracował również z wieloma polskimi orkiestrami.

- Maestro współpracował z Orkiestrą Sinfonia Varsovia kilkanaście lat i strasznie żałuję, że nie udało się nagrać więcej wspólnych płyt - mówił Janusz Marynowski. Wspominał jednak, że razem z Semkowem udało się nagrać II i III Symfonię Gustava Mahlera, czy też jedną z symfonii Antona Brucknera podczas jednej z edycji Wratislavia Cantans. - To takie wielkie dzieła symfoniczne, do których my jako orkiestra nie mieliśmy właściwie nigdy dostępu. Ale wreszcie pojawił się Książę Muzyki, który mówi "chcę z wami zagrać Mahlera i Brucknera" - wspominał dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Zapraszamy również do wysłuchania wspomnień o wielkim dyrygencie, o którym opowiadali współpracujący z nim muzycy. Przypomnieliśmy również wypowiedzi samego Maestra.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości 

Przygotował: Anna Skulska

Data emisji: 23.12-27.12.2019

Godzina emisji: 12.45

am

Czytaj także

Maestro Jerzy Semkow. Niepowtarzalny, nieodżałowany

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 15:14
Audycja poświęcona była postaci wybitnego dyrygenta, który 12 października skończyłby 90 lat.
rozwiń zwiń