Skwarnicki: Tygodnikowi Powszechnemu oddałem się w całości

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:00
- W Tygodniku nigdy nie skłamaliśmy, choć nie mogliśmy nigdy powiedzieć całej prawdy – tak swoją pracę w "Tygodniku Powszechnym” wspominał w archiwalnym nagraniu Marek Skwarnicki - zmarły w marcu tego roku poeta, prozaik, tłumacz i publicysta.
Audio
  • Marek Skwarnicki o współpracy z Tygodnikiem Powszechnym (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Marek Skwarnicki o czasach dzieciństwa (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Marek Skwarnicki o latach okupacji (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Marek Skwarnicki o czasach studenckich w PRL-u (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Marek Skwarnicki, autor opracowania zbioru prywatnych listów papieża zebranych w książce Jan Paweł II Pozdrawiam i błogosławię
Marek Skwarnicki, autor opracowania zbioru prywatnych listów papieża zebranych w książce "Jan Paweł II Pozdrawiam i błogosławię" Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Marek Skwarnicki pracę w "Tygodniku Powszechnym" uważał za wyjątkową przede wszystkim ze względu na pracujących tam ludzi, których określał przyjaciółmi. W redakcji pisma Skwarnicki poznał pierwszego księdza, z którym rozmawiał prywatnie. Był nim Andrzej Bardecki, pełniący funkcję asystenta kościelnego w redakcji TP.

- Myśmy byli jedynymi świeckimi, którzy w całości oddali się temu tygodnikowi. Nie można było w nim być na pół, ani na ćwierć, ani na jedną dziesiątą. W ówczesnym, coraz bardziej skomunizowanym, zastraszonym społeczeństwie, ta grupka ludzi uparła się, że będzie się przeciwstawiać państwu. Przyjęliśmy po cichu  taką dewizę, że choć nie możemy powiedzieć całej prawdy, to nigdy nie skłamiemy - wspominał Marek Skwarnicki.

Dziennikarz opowiadał, że przez Tygodnik Powszechny wszedł w świat katolicyzmu. Zanim jeszcze został jego redaktorem, był jego stałym czytelnikiem.

- Większość redaktorów albo już była w katolickich tygodnikach i pismach przedwojennych jak Turowicz, albo była po KUL-u, jedynym takim uniwersytecie, jak się mówiło, między Łabą a Władywostokiem – podkreślał.

Marek Skwarnicki poza pracą w Tygodniku Powszechnym pełnił funkcję wiceprezesa Międzynarodowego Ruchu Intelektualistów Katolickich "Pax Romana", a także był członkiem Papieskiej Rady ds. Świeckich w Watykanie. Był przyjacielem papieża Jana Pawła II i świadkiem wielu jego pielgrzymek. Otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji Kościelskich, Nagrodę Poetycką im. Andrzeja Bursy i Nagrodę Fundacji im. Turzańskich. Był autorem tomów wierszy, powieści, reportaży, felietonów i dzienników, a także książki biograficznej o papieżu Janie Pawle II oraz książek wspomnieniowych.

Audycje z cyklu "Głosy z przeszłości" przygotowała Dorota Gacek.

pp

Czytaj także

Gawęda Jerzego Turowicza w setną rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 13:00
Przez ponad pół wieku kierował "Tygodnikiem Powszechnym". Dla wielu był autorytetem, dla niektórych również politykiem. W cyklu "Głosy z Przeszłości" przypominamy historię życia słynnego redaktora, opowiedzianą jego słowami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turowicz. Anioł z uśmiechem sprytnego lisa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 17:00
Mija setna rocznica urodzin redaktora "Tygodnika Powszechnego". To był człowiek niezwykle serdeczny, a jednocześnie zdolny do podejmowania właściwych, ale wymagających szalonej odwagi decyzji. Miłosz mówił, że jest jednocześnie dobry jak anioł i przebiegły jak lis.
rozwiń zwiń