X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czym jest szczęście? Gawędy Jana Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 21:30
W "Głosach z przeszłości" z nagrań archiwalnych przypominaliśmy postać prof. Jana Szczepańskiego filozofa, socjologa i pisarza.
Audio
  • Prof. Jan Szczepański opowiada o śląskich korzeniach swojego rodu (Dwójka/Głosy z przeszłości)
  • Prof. Jan Szczepański opowiada o naukach jakie pobierał na Śląsku Cieszyńskim i przyczynach umocnienia polskości wśród społeczności Śląska (Dwójka/Głosy z przeszłości)
  • Prof. Jan Szczepański opowiada o historii swojego rodu i o sensie życia (Dwójka/Głosy z przeszłości)
  • Prof. Jan Szczepański snuje refleksje na temat tolerancji (Dwójka/Głosy z przeszłości)
  • Prof. Jan Szczepański filozof, socjolog, pisarz mówi o narodzinach książki "O indywidualności", o sprzeczności między naturą ludzką i socjalizmem preferującym nastawienie prospołeczne, wreszcie o przyczynach rodzenia się zła w życiu społecznym (Dwójka/Głosy z przeszłości)
Jan Szczepański
Jan SzczepańskiFoto: PAP/Jan Morek

Wywodzący się ze Śląska Cieszyńskiego, z rodziny protestanckiej w swoich gawędach Profesor wiele miejsca poświęca etosowi, jakiemu hołdował przez całe życie. Sensu własnego życia szukał w pracy na rzecz społeczeństwa. Tym zaś w Jego przekonaniu było pisanie książek, w których analizował motywy ludzkich działań i tych złych i tych dobrych.

Zastanawiał się nad problemem tolerancji, szukał przyczyn jej braku w poczynaniach ludzi, narodów , społeczności. Za Voltairem powtarzał: "Choć nie podobają mi się twoje poglądy, ale zrobię wszystko, żebyś mógł je głosić". Próbował też odpowiedzieć na pytanie czy sens życia można znaleźć w szczęściu, którego człowiek doświadcza przez chwilę, czy też w trudach i obowiązkach dnia codziennego, urokach otaczającego świata, czy np. radościach czerpanych z wymiany myśli z przyjaciółmi.

W swoich gawędach sporo miejsca poświecił też profesor książce, którą uważał za dzieło życia i przypisywał jej szczególne znaczenie. W dziele "O indywidualności" zdefiniował bowiem   indywidualność jako niepowtarzalny zespół cech przynależnych tylko jednemu człowiekowi.

W nagraniach dokonanych przez Bożenę Markowską w ostatnim okresie życia, profesor jawi się niewątpliwie, jako jeden z wybitnych myślicieli  XX wieku.

Zobacz więcej na temat: Jan Józef Szczepański
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zofia Chądzyńska. Wytłumaczyć życie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 22:30
W związku z 10. rocznicą śmierci Zofii Chądzyńskiej zapraszamy do wysłuchania archiwalnych, znakomicie opowiedzianych wspomnień – cenionej tłumaczki (Cortázara, Márqueza, Borgesa), a także pisarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomienia wydawcy Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 21:30
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gawędy Jana Ekiera - redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń