Czym jest szczęście? Gawędy Jana Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 21:30
W "Głosach z przeszłości" z nagrań archiwalnych przypominaliśmy postać prof. Jana Szczepańskiego filozofa, socjologa i pisarza.
Audio
  • Prof. Jan Szczepański opowiada o śląskich korzeniach swojego rodu (Dwójka/Głosy z przeszłości)
  • Prof. Jan Szczepański opowiada o naukach jakie pobierał na Śląsku Cieszyńskim i przyczynach umocnienia polskości wśród społeczności Śląska (Dwójka/Głosy z przeszłości)
  • Prof. Jan Szczepański opowiada o historii swojego rodu i o sensie życia (Dwójka/Głosy z przeszłości)
  • Prof. Jan Szczepański snuje refleksje na temat tolerancji (Dwójka/Głosy z przeszłości)
  • Prof. Jan Szczepański filozof, socjolog, pisarz mówi o narodzinach książki "O indywidualności", o sprzeczności między naturą ludzką i socjalizmem preferującym nastawienie prospołeczne, wreszcie o przyczynach rodzenia się zła w życiu społecznym (Dwójka/Głosy z przeszłości)
Jan Szczepański
Jan SzczepańskiFoto: PAP/Jan Morek

Wywodzący się ze Śląska Cieszyńskiego, z rodziny protestanckiej w swoich gawędach Profesor wiele miejsca poświęca etosowi, jakiemu hołdował przez całe życie. Sensu własnego życia szukał w pracy na rzecz społeczeństwa. Tym zaś w Jego przekonaniu było pisanie książek, w których analizował motywy ludzkich działań i tych złych i tych dobrych.

Zastanawiał się nad problemem tolerancji, szukał przyczyn jej braku w poczynaniach ludzi, narodów , społeczności. Za Voltairem powtarzał: "Choć nie podobają mi się twoje poglądy, ale zrobię wszystko, żebyś mógł je głosić". Próbował też odpowiedzieć na pytanie czy sens życia można znaleźć w szczęściu, którego człowiek doświadcza przez chwilę, czy też w trudach i obowiązkach dnia codziennego, urokach otaczającego świata, czy np. radościach czerpanych z wymiany myśli z przyjaciółmi.

W swoich gawędach sporo miejsca poświecił też profesor książce, którą uważał za dzieło życia i przypisywał jej szczególne znaczenie. W dziele "O indywidualności" zdefiniował bowiem   indywidualność jako niepowtarzalny zespół cech przynależnych tylko jednemu człowiekowi.

W nagraniach dokonanych przez Bożenę Markowską w ostatnim okresie życia, profesor jawi się niewątpliwie, jako jeden z wybitnych myślicieli  XX wieku.

Zobacz więcej na temat: Jan Józef Szczepański
Czytaj także

Zofia Chądzyńska. Wytłumaczyć życie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 22:30
W związku z 10. rocznicą śmierci Zofii Chądzyńskiej zapraszamy do wysłuchania archiwalnych, znakomicie opowiedzianych wspomnień – cenionej tłumaczki (Cortázara, Márqueza, Borgesa), a także pisarki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomienia wydawcy Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 21:30
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gawędy Jana Ekiera - redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń