Wspomienia wydawcy Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 21:30
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gawędy Jana Ekiera - redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
Audio
  • Jan Ekier o swojej młodości w Krakowie i początkach edukacji muzycznej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ekier o swoim ojcu, a także o przygotowaniach do udziału w Konkursie Chopinowskim w roku 1937 (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Jan Ekier o przeżyciach wojennych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ekier opowiada o swoich wojennych losach (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Jan Ekier o swojej powojennej karierze pianistycznej i naukowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 roku
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 rokuFoto: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej/Wikipedia

W 1937 roku Jan Ekier zdobył VIII nagrodę na III Konkursie Chopinowskim. Po II wojnie światowej stał się wychowawcą pokolenia polskich laureatów imprezy; jego uczniami byli m.in.: Halina Czerny-Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska i Regina Smendzianka.
Koncertował w większości krajów europejskich, Ameryce Południowej i Japonii. Nagrał szereg płyt. Wielokrotnie był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym powojennych konkursów chopinowskich (przewodniczący jury w 1985, 1990, 1995). Do historii przejdzie jednak przede wszystkim jako redaktor naczelny epokowego "Wydania Narodowego" dzieł Chopina.
Spuścizna kompozytorska Jana Ekiera obejmuje dzieła orkiestrowe (Suita góralska, Koncert fortepianowy), baletowe ("Straszak", "Tempo dnia"), kameralne (Wariacje i fuga na kwartet smyczkowy), fortepianowe (Toccata, "Kolorowe melodie", preludia, mazurki, kolędy i in.), wokalne ("Pieśni walki podziemnej", "Szturmówka" i in.) oraz muzykę filmową, która w dużej części inspirowana jest folklorem polskim.
Jan Ekier był odznaczony wieloma nagrodami państwowymi. W 2004 roku otrzymał specjalną Nagrodę Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, przyznaną - po raz pierwszy - w uznaniu wybitnych zasług dla zachowania i popularyzacji dziedzictwa Fryderyka Chopina. 6 lat później został odznaczony Orderem Orła Białego.

Audycję przygotował Witold Malesa. Zapraszamy od poniedziałku do piątku (30 września-4 października) o godz. 11.45.

Czytaj także

Dzięki jego muzyce wielu przetrwało okupację

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 15:30
Prof. Jan Ekier kończy 99 lat. Czemu pokochał Chopina? – Jego muzyka jest bardzo polska – przyznaje z rozbrajającą szczerością nobliwy jubilat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ekier – z Chopinem przez życie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
– W wykonaniu szczytem jest prostota. Trzeba tysięcy nut przegranych i opracowanych, aby do tej prostoty, która jest ostatecznym pięknem sztuki, dojść – mówił w Dwójce Jan Ekier, znakomity pianista, pedagog i kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ekier: młodość w Krakowie to niezapomniane koncerty

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 17:25
– Kraków ze względu na lokalizację pomiędzy Lwowem i zachodem Europy był miastem "przelotowym", przez które przewijało się wielu wybitnych muzyków – opowiadał Jubilat w "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń