X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomienia wydawcy Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 21:30
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gawędy Jana Ekiera - redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
Audio
  • Jan Ekier o swojej młodości w Krakowie i początkach edukacji muzycznej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ekier o swoim ojcu, a także o przygotowaniach do udziału w Konkursie Chopinowskim w roku 1937 (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Jan Ekier o przeżyciach wojennych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ekier opowiada o swoich wojennych losach (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Jan Ekier o swojej powojennej karierze pianistycznej i naukowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 roku
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 rokuFoto: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej/Wikipedia

W 1937 roku Jan Ekier zdobył VIII nagrodę na III Konkursie Chopinowskim. Po II wojnie światowej stał się wychowawcą pokolenia polskich laureatów imprezy; jego uczniami byli m.in.: Halina Czerny-Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska i Regina Smendzianka.
Koncertował w większości krajów europejskich, Ameryce Południowej i Japonii. Nagrał szereg płyt. Wielokrotnie był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym powojennych konkursów chopinowskich (przewodniczący jury w 1985, 1990, 1995). Do historii przejdzie jednak przede wszystkim jako redaktor naczelny epokowego "Wydania Narodowego" dzieł Chopina.
Spuścizna kompozytorska Jana Ekiera obejmuje dzieła orkiestrowe (Suita góralska, Koncert fortepianowy), baletowe ("Straszak", "Tempo dnia"), kameralne (Wariacje i fuga na kwartet smyczkowy), fortepianowe (Toccata, "Kolorowe melodie", preludia, mazurki, kolędy i in.), wokalne ("Pieśni walki podziemnej", "Szturmówka" i in.) oraz muzykę filmową, która w dużej części inspirowana jest folklorem polskim.
Jan Ekier był odznaczony wieloma nagrodami państwowymi. W 2004 roku otrzymał specjalną Nagrodę Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, przyznaną - po raz pierwszy - w uznaniu wybitnych zasług dla zachowania i popularyzacji dziedzictwa Fryderyka Chopina. 6 lat później został odznaczony Orderem Orła Białego.

Audycję przygotował Witold Malesa. Zapraszamy od poniedziałku do piątku (30 września-4 października) o godz. 11.45.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzięki jego muzyce wielu przetrwało okupację

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 15:30
Prof. Jan Ekier kończy 99 lat. Czemu pokochał Chopina? – Jego muzyka jest bardzo polska – przyznaje z rozbrajającą szczerością nobliwy jubilat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ekier – z Chopinem przez życie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
– W wykonaniu szczytem jest prostota. Trzeba tysięcy nut przegranych i opracowanych, aby do tej prostoty, która jest ostatecznym pięknem sztuki, dojść – mówił w Dwójce Jan Ekier, znakomity pianista, pedagog i kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ekier: młodość w Krakowie to niezapomniane koncerty

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 17:25
– Kraków ze względu na lokalizację pomiędzy Lwowem i zachodem Europy był miastem "przelotowym", przez które przewijało się wielu wybitnych muzyków – opowiadał Jubilat w "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń