REKLAMA

Studio Eksperymentalne Polskiego Radia według Eugeniusza Rudnika

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:41
Charakterystyczny styl tego artysty rozpozna każdy miłośnik muzycznej elektroniki: połączenia romantycznych fraz, cytatów z nowoczesnością, zapętleniami, nagłymi zwrotami akcji wywołującymi uśmiech. To, co stworzył w Studiu Eksperymentalnym, przeszło już do historii. W audycji "Nowa Polska" wysłuchaliśmy archiwalnej opowieści pioniera muzyki elektronicznej o jego pracy w legendarnym studiu.
Audio
  • Studio Eksperymentalne Polskiego Radia według Eugeniusza Rudnika (Nowa Polska/Dwójka)
Eugeniusz Rudnik
Eugeniusz RudnikFoto: Polskie Radio

Eugeniusz Rudnik wspominał, że zaczął pracę w radiu zupełnie przez przypadek, w dodatku nie była to praca na antenie, ani tym bardziej w Studiu Eksperymentalnym, które wówczas nie istniało. Zatrudnił się w administracji jako manager kierujący warsztatami naprawczymi przy ul. Koszykowej. Wówczas poznał Józefa Patkowskiego, który bywał w Paryżu i Kolonii, gdzie studia muzyki elektronicznej istniały od pewnego czasu. - To był jego pomysł, żeby przy Polskim Radiu założyć Studio Muzyki Elektronicznej - opowiadał artysta.

 Jak trafił do Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia? O tym w nagraniu audycji.

Zaprezentowaliśmy również dwa ostatnie utwory Eugeniusza Rudnika - "Erdada" z 2010 roku oraz "Dzięcielina pałała" z 2012 roku (obydwa na taśmę). Utwory powstały dekadę temu, krótko przed śmiercią artysty, który zmarł 24 października 2016 roku. Jednak narzędzia i technologię do nich stworzył wiele lat wcześniej, na początku swojej działalności artystycznej.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska 

Prowadziła:  Ewa Szczecińska

Data emisji: 15.10.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/bch/am

Czytaj także

Ostatni wywiad z Eugeniuszem Rudnikiem

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 16:47
Jesienią zeszłego roku zmarł Eugeniusz Rudnik. W "Nokturnie" przypomnieliśmy fragment ostatniego wywiadu autorki programu z kompozytorem, nagranego siedem miesięcy przed jego śmiercią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik i jego maszyny

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 12:21
W "Letniej nocy" słuchaliśmy nowego albumu z utworami cenionego polskiego kompozytora muzyki elektronicznej, zatytułowanej "Maszyny". Płyta została zrealizowana w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń