Muzyczne światy Zbigniewa Bargielskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 10:32
Gościem audycji był ceniony kompozytor, dwukrotny zdobywca rekomendacji paryskiej Trybuny UNSECO.
Audio
  • Muzyczne światy Zbigniewa Bargielskiego (Nowa Polska/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Chanon saguansak

Zbigniew Bargielski urodził się 21 stycznia 1937 w Łomży; dzieciństwo i młodość spędził w Lublinie, tam stawiał pierwsze kompozytorskie kroki – w lubelskiej filharmonii, gdzie debiutował jako kompozytor będąc autodydaktą. Po szkole chadzał na próby do lubelskiej filharmonii, tam poznawał muzykę od podszewki, a w nocy  studiował podręczniki harmonii i kontrapunktu –  biblię technik kompozytorskich dla kilku pokoleń kompozytorów - autorstwa Kazimierza Serockiego. Tak to się zaczęło…

Potem były studia kompozytorskie w Warszawie, Katowicach, w Paryżu, ale łatwo nie było. Zbigniew Bargielski należy do kompozytorów, którzy swój język i swoją - własną – oryginalną muzykę odkrywali pomału.

My wysłuchaliśmy jednego z mistrzowskich utworów Bargielskiego- Trigonaliów na gitarę, akordeon perkusję i orkiestrę , z który w 1995 r. otrzymał rekomendację międzynarodowej Trybuny Kompozytorów Unesco w Paryżu. Utwór powstał na zamówienie Polskiego Radia z inicjatywy Andrzej Chłopeckiego

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadzi: Ewa Szczecińska

Data emisji: 12.11.2019

Godzina emisji: 22.00

jp/bch


Czytaj także

Przestrzeń w roli solisty. Spotkanie z Ewą Trębacz

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 12:10
W audycji wysłuchaliśmy dwóch utworów kompozytorki: "Minotaur" na waltornię i dźwięk surround oraz "things lost things invisible" na przestrzeń ambisoniczną i orkiestrę.
rozwiń zwiń