Rafał Zapała w kłączach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 07:00
Podmiotowość publiczności z mobilnymi konsolami w dłoniach, forma utworów nie linearna, lecz kłączowa. Do tego elektronika wykorzystana niezwykle świadomie i... instrumenty - bez nich nie byłoby muzyki bohatera ostatniej audycji z cyklu "Nowa Polska". 
Szczególne miejsce w twórczości Rafała Zapały zajmują akcje i instalacje dźwiękowe wpisane w przestrzeń miejską
Szczególne miejsce w twórczości Rafała Zapały zajmują akcje i instalacje dźwiękowe wpisane w przestrzeń miejskąFoto: shutterstock.com/Bricolage

Rafał Zapała, który wrócił właśnie ze stażu na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley, zakończonego prestiżowym stypendium Fulbrighta Senior Award 2021, był naszym gościem wraz ze swoją muzyką.

Wśród wykonawców - sam kompozytor w roli pianisty, a także Miłosz Pękala, Ania Karpowicz, Lilianna Krych, Wojciech Błażejczyk i Hashtag ensemble.

***

Rafał Zapała - kompozytor, artysta dźwięku, improwizator, pianista, perkusista, elektronik, doktor habilitowany sztuki muzycznej - kompozycji, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Zapała nie dostrzega granic między muzyką poznaną poprzez akademickie wykształcenie, muzyczne doświadczenia kontrkultury i współpracy z artystami z innych dziedzin sztuki. Jego utwory są prezentowane na festiwalach muzyki współczesnej, w jazzowych klubach, na scenach muzyki eksperymentalnej oraz w otwartych przestrzeniach miejskich. Ukończył studia z kompozycji muzyki (doktor habilitowany) i dyrygentury chóralnej (magister). Uczestniczył w kursach, m.in.: K. Stockhausena (Kürten, 2008), Acanthes Courses (Metz, 2010, z IRCAM, T. Murailem, B. Furrerem), Darmstadt Summer Courses, warsztatach z P. Oliveros, A. Lucierem, STEIM, Z. Karkowskiego i innych.

(Źródło: zapala.com.pl)

Posłuchaj
59:37 2022_01_12 22_00_13_PR2_Nowa_Polska.mp3 Rafał Zapała w kłączach (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Słuchanie świata

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:30
Marcin Stańczyk nagrywa świat, często sięga po dźwięki kojarzące się z naturą, a najważniejszy jest dla niego żywioł wody. Jego muzyka zdaje się falować...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Zieliński i jego kody

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 07:00
Gościem w cyklu "Nowa Polska" był Kompozytor Maciej Zieliński. W programie jego muzyka koncertująca, orkiestrowa, a także kameralna.
rozwiń zwiń