Polskie Radio
Section05
pianino

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal I.J. Paderewskiego w Warszawie

- Mamy kilka innowacyjnych projektów. Koncert inauguracyjny zaczyna kwartet saksofonowy i oni też zagrają muzykę Paderewskiego, ale także innych kompozytorów. Mamy również koncert solidarnościowy, zaprosiliśmy dwóch pianistów ukraińskich, którzy na cztery ręce wykonają m.in. "Tatrzańskie" Paderewskiego - mówił w Dwójce Wiesław Dąbrowski, dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski pianino niepodległość Dwójka

Ingolf Wunder: trzeba przywrócić muzykalność

- Wszystkie przedsięwzięcia, które powołujemy do życia, wynikają z głębokiego poczucia misji i z przekonania, że świat muzyki musi ulec poważnym przeobrażeniom - mówił w Dwójce Ingolf Wunder, laureat Konkursu Chopinowskiego, który kontestuje muzyczny "wyścig szczurów". Wirtuoz dzieli swój czas pomiędzy fortepian a liczne przedsięwzięcia edukacyjne.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski pianino fortepian kompozytor Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając

II Alternatywa Konkursowa Polskiego Radia Chopin - zgłoszenia młodych pianistów

Alternatywa Konkursowa Polskiego Radia Chopin to konkurs dla dzieci i młodzieży, którzy kochają muzykę Patrona anteny. Uczestnicy konkursu mogą mieć od pięciu do szesnastu lat, a zgłoszenia są przyjmowane do niedzieli 24 kwietnia. Główna nagroda to 5 tysięcy złotych, a laureaci w poszczególnych kategoriach wystąpią na rejestrowanym koncercie w koncertowym studiu radiowym. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA W POLSKIM RADIU konkurs pianino fortepian

"Koncert w ciemności". Moon: chcę, żeby człowiek zobaczył siebie w środku

Pianista i kompozytor ARTur Moon zagrał niedawno w Warszawie wyjątkowy koncert. - "Koncert w ciemności" polega na tym, żeby wyłączyć zewnętrzność i włączyć widzenie wewnętrzne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ARTur Moon, który każdy koncert z tego cyklu gra w inny sposób. Dlaczego zaprasza publiczność na koncerty w całkowitej ciemności?
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska pianino koncert

Fenomen Chopina. Dziedzictwo kompozytora w świetle Konkursu Chopinowskiego

W Warszawie trwa finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wielu uczestników, żeby dojść do tego etapu, musiało znaleźć w sobie wielkie pokłady pasji do gry i do muzyki. Na czym polega fenomen muzyki Chopina? Jak można go kontynuować? Co twórczość wielkiego kompozytora oznacza dla Polaków? 
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 Trójka KULTURA Arkadiusz Gołębiewski Fryderyk Chopin pianino