Polskie Radio
Section05
pianino

Nauka gry na pianinie - nieoceniony trening dla mózgu

Nauka gry na pianinie powoduje różnorodne zmiany w aktywności obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć, ruch i przetwarzanie informacji sensorycznych. Aktywuje wiele obszarów mózgu, m.in. korę słuchową zaangażowaną w przetwarzanie dźwięków. Szczegóły wyjaśniła w Trójce współautorka badań Alicja Olszewska z Instytutu Nenckiego PAN.
Zobacz więcej na temat:  pianino fortepian mózg rozwój rozwój dziecka Trójka Witold Lazar

Galeria Toy Piano - jedyne takie miejsce na świecie. Zaprasza Paweł Romańczuk

- Gdy w 2010 roku napisałem książkę "Samoróbka", posiadałem około 50 egzemplarzy toy piano i ten zbiór ciągle się rozwijał. Stąd pojawiła się idea, żeby stały one nie tylko w pracowni Małych Instrumentów, ale również, żeby cieszyły oko i przyciągały ciekawych ludzi nie tylko z branży muzycznej, ale każdego chętnego - mówił w Dwójce Paweł Romańczuk, twórca Galerii Toy Piano we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  zabawki fortepian pianino galeria Wrocław Dwójka KULTURA Paweł Siwek Paweł Romańczuk

Stanisław Skrowaczewski. "W wieku 11 lat grałem już w Polskim Radiu"

– Świetnie pamiętam moje pianistyczne początki. Miałem cztery lata, właziłem na stołek i próbowałem grać to, co słyszałem z radia, głównie Mozarta. Siedem lat później miałem pierwszy radiowy recital – mówił w jednej z archiwalnej audycji Stanisław Skrowaczewski. 3 października wspominamy 100. rocznicę urodzin tego jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Skrowaczewski Lwów dyrygent pianino wspomnienie dzieciństwo II wojna światowa

Czerny-Stefańska. "To nie była pianistka od fajerwerków"

Tym razem Przemysław Psikuta i jego gość Marcin Zgliński prezentowali nagrania jednej z najsłynniejszych polskich pianistek w historii - Haliny Czerny-Stefańskiej. - Jan Popis jeden ze swoich esejów poświęconych Czerny-Stefańskiej nazwał "Majestat i charakter Polski". Coś w tym jest - mówił prowadzący audycję.
Zobacz więcej na temat:  Halina Czerny-Stefańska Dwójka pianino fortepian konkurs chopinowski Przemysław Psikuta

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal I.J. Paderewskiego w Warszawie

- Mamy kilka innowacyjnych projektów. Koncert inauguracyjny zaczyna kwartet saksofonowy i oni też zagrają muzykę Paderewskiego, ale także innych kompozytorów. Mamy również koncert solidarnościowy, zaprosiliśmy dwóch pianistów ukraińskich, którzy na cztery ręce wykonają m.in. "Tatrzańskie" Paderewskiego - mówił w Dwójce Wiesław Dąbrowski, dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski pianino niepodległość Dwójka

Ingolf Wunder: trzeba przywrócić muzykalność

- Wszystkie przedsięwzięcia, które powołujemy do życia, wynikają z głębokiego poczucia misji i z przekonania, że świat muzyki musi ulec poważnym przeobrażeniom - mówił w Dwójce Ingolf Wunder, laureat Konkursu Chopinowskiego, który kontestuje muzyczny "wyścig szczurów". Wirtuoz dzieli swój czas pomiędzy fortepian a liczne przedsięwzięcia edukacyjne.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski pianino fortepian kompozytor Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając