Justyna Kowalska-Lasoń - wrażliwa outsiderka o radykalnych poglądach na sztukę

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 23:00
Ludzie wrażliwi czują i postrzegają więcej, dlatego warto ich słuchać. Bohaterką tej odsłony cyklu "Nowa Polska" była outsiderka o unikatowej wrażliwości i... radykalnych poglądach na sztukę - Justyna Kowalska-Lasoń.
Justyna Kowalska-Lasoń
Justyna Kowalska-LasońFoto: Magda Hueckel

Justyna Kowalska-Lasoń urodziła się 13 marca 1985 roku w Katowicach. Jest przede wszystkim kompozytorką, a także flecistką i improwizatorką oraz… przeciwniczką tłumaczenia i opowiadania o własnej muzyce. Nie lubi analizować swoich utworów, mimo to w audycji odpowiedziała na kilka pytań.

Najważniejsza jest dla niej sama muzyka, a potrafi wyjątkowo celnie kreować energetyczny przebieg utworów oraz tworzyć bardzo zmysłowe kolorystyczne palety. Podpowiedź dotyczącą źródeł inspiracji i pozamuzycznego przesłania znajdziemy też w bardzo poetyckich tytułach jej utworów, np. "Co zostało rozświetlone, światłem się staje" na 2 flety i orkiestrę smyczkową czy "Śpiewam nowoczesnego człowieka" na orkiestrę symfoniczną.


Posłuchaj
59:13 2023_03_16 22_00_06_PR2_Nowa_Polska.mp3 Justyna Kowalska-Lasoń i jej muzyka (Nowa Polska/Dwójka) 

Program audycji:

  • "Istnieje przestrzeń" na mieszany chór solistów, wykonawcy: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak
  • "Co zostało rozświetlone, światłem się staje..." na 2 flety i orkiestrę smyczkową, wyk. Agata Kielar-Długosz - flet, Łukasz Długosz - flet, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy - AUKSO, dyr. Marek Moś
  • "Śpiewam Nowoczesnego Człowieka" na orkiestrę symfoniczną, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. José Maria Florêncio

Autorką wszystkich kompozycji jest Justyna Kowalska-Lasoń.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Justyna Kowalska-Lasoń (kompozytorka)

Data emisji: 16.03.2023

Godzina emisji: 22.00

pg


Czytaj także

Ewa Trębacz - poszukiwaczka dźwiękowych przygód

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 07:31
Przestrzenie akustyczne pomieszczeń rozrzuconych po tajemnych zakamarkach stanu Waszyngton, takie jak wieża chłodnicza nieczynnej elektrowni atomowej czy bunkier, odkrywa mieszkająca od lat w Seattle kompozytorka i poszukiwaczka dźwiękowych przygód Ewa Trębacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Szpyrka rzeźbi w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 06:49
Granie rezonansem i ciemne kotłujące się brzmienia; estetyka błędu i złożona prostota dźwiękowej materii - Monika Szpyrka lubi rzeźbić w dźwiękach, nie ogranicza się jednak do czysto muzycznej estetyki, jej celem jest rezonowanie ze światem i jego wyzwaniami.
rozwiń zwiń