Anna Sowa i jej muzyka

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 23:00
W styczniu tego roku w muzeum Jeana Tinguelego w Bazylei miała miejsce premiera utworu Anny Sowy "Diversions". Dzieło powstało na zamówienie Basel Sinfonietty, którą prowadził podczas premiery Rus Broseta i od samego początku zaplanowane było do zagrania w magicznej przestrzeni Muzeum Tinguelego wśród jego ruchomych rzeźb-machin, a jedna z nich - ogromna Meta Maxi-Maxi Utopia - bierze udział w wykonaniu tego utworu.
Anna Sowa
Anna SowaFoto: Michał Mikulski/materiały promocyjne

Anna Sowa to polska kompozytorka, urodzona w 1987 roku w Tymbarku. Robi dziś w Europie zawrotną karierę, a jej utwory wykonywane są nie tylko na wszystkich najważniejszych festiwalach muzyki nowej w Polsce - od Warszawskiej Jesieni, Sacrum-Profanum, czy ostatnio "Festiwalu prawykonań" w Katowicach, ale także w Stuttgarcie, Zurychu, Bazylei, Brukseli.

Artystka współtworzy nową odsłonę tego, co w kulturze Europy zawsze miało swoich zwolenników - Sztukę Synkretyczną. Nowe technologie, ruch, adaptowanie do muzyki przestrzeni, elektroniki, mediów wizualnych - ona potrafi robić to w wyjątkowo spójny sposób. Historia kariery mieszkającej w Bazylei, 35-letniej obecnie kompozytorki zaczęła się od …rytmiki - studiowała ją w łódzkiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem mistrza Szabolca Esztenyiego, a następnie kompozycję w tej samej łódzkiej akademii również w klasie mistrza - Zygmunta Krauzego.

A dalej jej rozwój potoczył się już błyskawicznie: w 2014 roku w Essen studiowała jeszcze "kompozycję wizualną" w klasie Dietricha Hahne. By poszerzyć horyzonty na stypendium pojechała do Szanghaju - gdzie poznała nie tylko muzykę, ale też nowe chińskie sztuki wizualne. Wreszcie na koniec w Bazylei zakończyła edukację w klasie mistrzowskiej z wyróżnieniem m. in. u Johannesa Kreidlera.


Posłuchaj
59:13 2023_04_13 22_02_12_Dwojka_Nowa_Polska.mp3 Anna Sowa i jej muzyka (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Anna Sowa (kompozytorka)

Data emisji: 13.04.2023

Godzina emisji: 22.00

mo

Czytaj także

#Elektrofonia. Spotkanie z bohaterami cyklu Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 23:00
Jaką muzykę tworzą najmłodsi polscy kompozytorzy – adepci kompozycji warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina? O tym można było się przekonać w ostatnim wydaniu audycji z cyklu "Nowa Polska".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasja i Requiem w muzyce najnowszej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 23:00
Gośćmi audycji z cyklu "Nowa Polska" byli kompozytorzy Rafał Gorzycki ("Requiem dla Czasu") oraz Mateusz Ryczek ("Pasja").
rozwiń zwiń