Wiaczesław Kyryłow - muzyka, która waży

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 23:00
Gościem audycji "Nowa Polska" był Wiaczesław Kyryłow (Viacheslav Kyrylov) - ukraiński kompozytor mieszkający w Krakowie.
Wiaczesław Kryłow
Wiaczesław KryłowFoto: archiwum prywatne artysty

Wiaczesław Kyryłow ma lat 25. Urodził się w Doniecku, z którego wyjechał w wieku siedemnastu lat - było to w 2014 roku. Pierwsza rosyjska inwazja w Donbasie wygnała nastoletniego artystę z rodzinnych stron. Studiował potem kompozycję w Charkowie u Aleksandra Gugiela, jednak jego miejscem na ziemi od dawna jest Kraków.

Dlaczego trafił właśnie do Krakowa? Czy fakt, że pochodzi z mieszanej rodziny – jego matką jest Polką, ojcem – Ukrainiec wpłynął na wybór Polski jako miejsca studiów? Czy jego ukraińskie dzieciństwo i wczesna młodość wpłynęły na komponowaną przez niego muzykę? Może świadczyć o tym ujawniające się niekiedy czarne poczucie humoru... A on sam jako ważnych dla siebie twórców wskazuje Mortona Feldmana i Tomasza Sikorskiego.

Nie interesuje go muzyka jako ozdobnik, miły dodatek do ciężkiego życia, lecz muzyka jako sztuka ważna, dotykająca sedna rozważań nad ontologią naszego istnienia w świecie.

Zapraszam na spotkanie z kompozytorem i jego muzyką.

Ewa Szczecińska


Posłuchaj
59:10 2023_04_27 22_00_05_PR2_Nowa_Polska.mp3 Wiaczesław Kyryłow - muzyka, która waży (Nowa Polska/Dwójka) 

Program (wszystkie utwory autorstwa W. Kyryłowa):

  • Zeitschaft, wykonawcy: Jakub Gucik - wiolonczela i sampler
  • essay on the fall, wyk. Martyna Zakrzewska – fortepiano, Piotr Peszat - live electronics
  • не будь ко мне жестоко, wyk.J akub Gucik – wiolonczela, Wiesław Ochwat – akordeon;  
  • late evening/gothic blue na zespół kameralny instrumentów barokowych i współczesnych i sampler, wyk. {oh!} trio ({oh!} Orkiestra Historyczna: Martyna Pastuszka - skrzypce barokowe, Krzysztof Firlus - viola da gamba, Anna Firlus – klawesyn, Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble: Krzysztof Guńka - saksofon altowy, Martyna Zakrzewska - sampler (MIDI-keyboard), Jakub Gucik – wiolonczela

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Wiaczesław Kyryłow (kompozytor)

Data emisji: 27.04.2023

Godz. emisji: 22.00

pg

Czytaj także

Justyna Kowalska-Lasoń - wrażliwa outsiderka o radykalnych poglądach na sztukę

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 23:00
Ludzie wrażliwi czują i postrzegają więcej, dlatego warto ich słuchać. Bohaterką tej odsłony cyklu "Nowa Polska" była outsiderka o unikatowej wrażliwości i... radykalnych poglądach na sztukę - Justyna Kowalska-Lasoń.
rozwiń zwiń