Wspólnota muzycznych myśli Jarosława Płonki

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 23:00
Wiolonczela to z pewnością ulubiony instrument tego kompozytora z Krakowa. Lecz kolory i brzmienia jakie potrafi on wydobywać z tego instrumentu (i z innych instrumentów również) prowokują do wsłuchiwania, niekiedy zadziwienia i... zachwytu! Bohaterem tego wydania audycji "Nowa Polska" był Jarosław Płonka.
Jarosław Płonka
Jarosław PłonkaFoto: Kinga Świętek

Jarosław Płonka - wiolonczelista i kompozytor urodzony w 1984 roku w Łodzi. Mieszka i pracuje w Krakowie, na uniwersytecie Jagiellońskim studiował muzykologię, którą po dwóch latach porzucił by rozpocząć studia kompozytorskie w klasie prof. Krystyny Moszumańskiej-Nazar. Specjalizuje się w muzyce kameralnej, w której usłyszymy i pastelowe akordy spektralne i szmerowe brzmienia niczym pszczeli rój. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest organiczność, pojedyncze nitki (warstwy, motywy, frazy) konstruuje tak, by splatać je z innymi, tworzyć symboliczną "wspólnotę muzycznych myśli".

W audycji były też orkiestra kameralna, fortepian, saksofon altowy, skrzypce, altówka... - kameralne zespoły to jest bowiem teren zainteresowania tego kompozytora, twórcy niepowtarzalnych muzycznych faktur, których nie usłyszymy w muzyce żadnego innego twórcy.


Posłuchaj
59:48 2023_05_04 22_00_05_PR2_Nowa_Polska.mp3 Wspólnota muzycznych myśli Jarosława Płonki (Nowa Polska)

 

Program:

  • washed out, wykonawcy: Malawski Trio
  • ightly touched/heavly presseed, wyk. Dirk Wietheger – wiolonczela, zespół musikFabrik, dyr. Clement Powers 
  • a ghost within, wyk. Justyna Piękoś – fortepian, Łukasz Nędza – saksofon altowy, Bugla Agnieszka – skrzypce, Monika Młynarczyk – altówka, Aleksandra Lignar – wiolonczela
  • Croon, wyk. Jan Kalinowski – wiolonczela, Marek Szlezer – fortepian

Autorem wszystkich utworów jest Jarosław Płonka.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Jarosław Płonka (kompozytor)

Data emisji: 4.05.2023

Godz. emisji: 22.00

pg

Czytaj także

Mikołaj Majkusiak - autor muzyki energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 10:10
Kompozytor i instrumentalista. Absolwent kompozycji oraz akordeonu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Gościem kolejnej odsłony audycji z cyklu "Nowa Polska" był Mikołaj Majkusiak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiaczesław Kyryłow - muzyka, która waży

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 23:00
Gościem audycji "Nowa Polska" był Wiaczesław Kyryłow (Viacheslav Kyrylov) - ukraiński kompozytor mieszkający w Krakowie.
rozwiń zwiń