Wojciech Blecharz i Ewa Maria Śmigielska - muzyka "Phoenix Mantra"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 23:00
Wojciech Blecharz - kompozytor i Ewa Maria Śmigielska - rzeźbiarka współpracują od równo dekady. Zapraszamy na spotkanie z artystami i muzyką "Phoenix Mantra".
Phoenix Mantra
Phoenix MantraFoto: Ewa Maria Śmigielska

W maju 2013 roku artyści zadebiutowali z ogromnym rozmachem, tworząc "Transkryptum", operę - instalację w przestrzeniach budynku Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. To było jedno z najciekawszych wydarzeń muzyki nowej tamtego czasu.

Potem duet artystyczny Blecharz/Śmigielska tworzył wielokrotnie utwory, w których granice między instalacją, happeningiem, operą, koncertem, czy performensem zacierały się, bądź skłaniały ku któremuś z dwudziestowiecznych awangardowych formatów.

Pod koniec lutego tego roku Ewa Maria Śmigielska i Wojtek Blecharz znów przedstawili swoją pracę zatytułowaną "Phoenix Mantra", tym razem w prywatnej galerii w Warszawie, w mieszkaniu przy ul. Puławskiej, które jest galerią funkcjonującą pod nazwą "Inne Towarzystwo".

Ewa Maria Śmigielska stworzyła rzeźby - ruchome lustra z blachy, które potraktować można również jako instrumenty muzyczne, ruchome przedmioty grające przedziwną grę z przestrzenią i muzyką skomponowaną przez Wojtka Blecharza. Integralną częścią doświadczenia jest dla odbiorców wystawy-instalacji "Phoenix Mantra" dźwiękowo-wizualny surrealizm, wkraczanie w przestrzenie własnej podświadomości.


Posłuchaj
59:02 2023_05_18 22_02_40_PR2_Nowa_polska.mp3 "Phoenix Mantra" - dźwiękowo-wizualny surrealizm (Nowa Polska/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Goście: Wojciech Blecharz (kompozytor) i Ewa Maria Śmigielska (rzeźbiarka)

Data emisji: 18.05.2023

Godz. emisji: 22.00

mo/pg


Czytaj także

Wspólnota muzycznych myśli Jarosława Płonki

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 23:00
Wiolonczela to z pewnością ulubiony instrument tego kompozytora z Krakowa. Lecz kolory i brzmienia jakie potrafi on wydobywać z tego instrumentu (i z innych instrumentów również) prowokują do wsłuchiwania, niekiedy zadziwienia i... zachwytu! Bohaterem tego wydania audycji "Nowa Polska" był Jarosław Płonka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Kaca - muzyka poskładana z dźwięków miasta

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 23:00
Bohaterką tego wydania audycji z cyklu "Nowa Polska" była Aleksandra Kaca, która w swoich aktywnościach łączy rozmaite sfery działania w kulturze: jest menadżerką i organizatorką imprez muzycznych, komponuje i wykonuje piosenki, występuje na scenie i tworzy muzykę, w której często sięga po media elektroniczne, łącząc je z instrumentami akustycznymi. 
rozwiń zwiń