Agnieszka Duczmal: dla dyrygenta batuta jest jak smyczek [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 11:00
- Dziękuję bardzo za gratulacje. Z Dwójką jestem związana już prawie 45 lat. To, jak przekazujecie muzykę, jest nadzwyczajne. Wśród wielu batut, jakie otrzymałam, ta "Diamentowa Batuta" zajmie szczególne, honorowe miejsce - mówiła na antenie Agnieszka Duczmal, laureatka specjalnej nagrody Polskiego Radia.

Duczmal Diamentowe Batuty 1200.jpg
"Diamentowe Batuty. Agnieszka Duczmal". Nowe wydawnictwo Polskiego Radia

Oglądaj wideo:

(You Tube Programu 2 Polskiego Radia)

Agnieszka Duczmal (ur. w 1946 r.) już w czasie studiów utworzyła Orkiestrę Kameralną (1968 r.), której do dziś jest dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Orkiestra, przekształcona w 1977 r. w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, od 1988 r. występuje pod nazwą Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus". Znakomita polska dyrygentka dziś wieczorem odbierze "Diamentową Batutę" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. 


Posłuchaj
59:29 2021_11_14 10_00_19_PR2_Cafe_Muza.mp3 Agnieszka Duczmal: batuta jest dla dyrygenta jak smyczek (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Agnieszka Duczmal Photo by Grzegorz Śledź PR2.jpg
Ulubione płyty Agnieszki Duczmal

Agnieszka Duczmal koncertowała m.in. z Marthą Argerich, Mischą Maiskim, Henrykiem Szeryngiem. Ma na swoim koncie wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha, w transkrypcji Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną. Jest również laureatką licznych nagród – krajowych i międzynarodowych. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.

Andrzej Sułek złożył Agnieszce Duczmal gratulacje od całego zespołu Programu 2 Polskiego Radia z okazji tego wyjątkowego radiowego wyróżnienia. - Pani zasługi dla muzyki i dla Polskiego Radia są ogromne. To historyczne wydarzenie, "Diamentowa Batuta" po raz pierwszy trafia w ręce kobiety - mówił.

Agnieszka Duczmal dziękowała za wyróżnienie. - Moment otrzymania tej nagrody będzie dla mnie tak ważny, jak wręczenie Srebrnego Medalu przez Herberta von Karajana. Jestem pierwszą kobietą z "Diamentową Batutą", zawsze moim marzeniem było, aby dyrygentów traktowano bez względu na płeć, aby jedynym wyznacznikiem była charyzma i umiejętności. Wciąż w dyrygenturze łatwiej przebić się mężczyźnie niż kobiecie, ona stale musi coś udowadniać. Mam poczucie humoru, nie obrażam się - dodała ze śmiechem.

Czytaj też:

duczmal1200.jpg
Agnieszka Duczmal o koncercie z 1992 roku: to był znakomity kontrast

Maestra mówiła o swych batutach. - Mam kolekcję batut z wysuszonych korzeni drzew zrobionych przez mojego wuja, każda jest z inną sentencją, nie używam ich. Na co dzień mam jedną, którą dyryguję, i jedną zapasową. Są z włókna szklanego, mój mąż się nimi opiekuje. Batuta musi ze mną współpracować, a nie przeszkadzać. Dyrygenci różnie trzymają batutę, ja wyszłam od mojego ojca i profesora Stuligrosza. Zrezygnowałam z batut drewnianych, bo czasami łamały się w dłoniach - zaznaczyła.

Podkreśliła wagę współpracy dyrygenta z orkiestrą. - Zespół pokazuje swój język, dyrygent musi go usłyszeć. Kształtując frazy, trzeba oceniać możliwości uplastycznienia tego, co orkiestra oferuje - w tym się zawiera wszystko. Umiejętność wsłuchiwania się w orkiestrę jest bardzo ważna. Nie ma recepty na zostanie dobrym dyrygentem - mówiła.

Wśród gratulacji od słuchaczy pojawiło się także pytanie o inne gatunki muzyczne. - Interesuje mnie innego rodzaju muzyka, ale nie zawodowo. W mojej wyobraźni mieści się łączenie klasycznego jazzu z orkiestrą, muzyka Astora Piazzolli ma w sobie coś niesamowitego, utwory Mozarta też kiedyś były traktowane jako rozrywkowe - zauważyła.


Agnieszka Duczmal pap_19981106_01H 1200.jpg
Agnieszka Duczmal. "Za moich muzyków dam się pokroić"

Maestra wspominała także koncert orkiestry "Amadeus" w Mediolanie. - La Scala to święte miejsce dla muzyków, weszłam na scenę, zanim pojawiła się tam orkiestra. Chciałam to pierwsze przeżycie mieć już za sobą podczas próby, podczas której na sali była para niepozornych ludzi. Jak się okazało, byli to członkowie Towarzystwa La Scali, którzy mieli ocenić, czy orkiestra gra na poziomie odpowiednim, aby wystąpić na tej scenie - mówiła.

Więcej o laureatce Diamentowej Batuty Agnieszce Duczmal >>>

14 listopada Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal "Diamentową Batutę" – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. To nagroda indywidualna, przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia". Uroczystość zwieńczy koncert maestry, podczas którego zaprezentuje ona swoje najważniejsze dzieła w ponad 50-letniej karierze. Do słuchania i oglądania koncertu zapraszamy w niedzielę od godz. 19.00.

Z tej okazji, w serii prezentującej laureatów tego wyróżnienia, ukazuje się przedpremierowo, na pięć dni przed pojawieniem się w sklepach, dwupłytowy album, zatytułowany "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal". Znajdziemy na nim mniej znane nagrania, wykonane wraz ze znakomitymi orkiestrami pod kierunkiem maestry.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Agnieszka Duczmal (dyrygent, laureatka Diamentowej Batuty Polskiego Radia)

Data emisji: 14.11.2021

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

"Diamentowe Batuty. Agnieszka Duczmal". Nowe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 07:00
- Nasza wybitna dyrygentka stanęła w 1978 roku przed Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, co zarejestrowały mikrofony Polskiego Radia. To nagranie – niespodzianka również dla samej Agnieszki Duczmal – znalazło się na pierwszej płycie - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, zapowiadając premierowy dwupłytowy album "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal".
rozwiń zwiń