"Don Carlos" Verdiego w Teatro Real

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 21:21
W "Operze pod gwiazdami" wysłuchaliśmy retransmisji dzieła Giuseppe Vergiego, które zabrzmiało w wykonaniu m.in. chóru i orkiestry Teatru Królewskiego w Madrycie. Dyrygował Nicola Luisotti.
Teatro Real w Madrycie
Teatro Real w MadrycieFoto: Shutterstock/Pabkov

Libretto Don Carlosa oparte jest na dramacie Schillera, a samo dzieło Verdi pisał w Genui, gdzie schronił się przed działaniami wojennymi prusko-austriackiego konfliktu 1866 roku.

Opera miała uświetnić wystawę światową 1867, jednak okazała się porażką. Nie spodobała się cesarzowej Eugeni, śpiewakom i muzykom, wreszcie samej publiczności, która czuła niedosyt z powodu "mało efektownego finału".

Później jednak gusta uległy radykalnej zmianie,  po tym jak opera została wystawiona w londyńskim Covent Garden, spotkała się tam z dobrym przyjęciem. Don Carlos jest jedną z chętniej wykonywanych oper Verdiego, ze wspaniale naszkicowanymi postaciami: króla Filipa, Wielkiego Inkwizytora i scenami, które do dziś budzą entuzjazm melomanów: monolog Filipa, duet króla z Inkwizytorem, nocna scena w ogrodzie z chórem w tle i na zakończenie wielki finał widowiskowo-sensacyjny.

Program: Giuseppe Verdi Don Carlos – opera w pięciu aktach

Wykonanie: Dmitry Belosselskiy – bas (Philip II, Król Hiszpanii), Marcelo Puente – tenor (Don Carlo, Infant Hiszpański), Luca Salsi – baryton (Markiz Poza), Mika Kares – bas (Wielki Inkwizytor), Fernando Radó – bas (Mnich), Maria Agresta – sopran (Elżbieta de Valois), Ekaterina Semenchuk – mezzosopran (Księżniczka Eboli), Natalia Labourdette – sopran (Tebaldo), Moisés Marín – tenor (Hrabia Lermy), Leonor Bonilla – sopran (Głos z Nieba), Chór Teatro Real, Orkiestra Teatro Real, dyr. Nicola Luisotti

(Madryt, Teatro Real – 21.09.2019)

***

Tytuł audycji: Opera pod gwiazdami 

Prowadzenie: Marcin Majchrowski

Data emisji: 23.11.2019

Godzina emisji: 19.30

am


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Traviata". Superwidowisko we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 16:43
W audycji z cyklu "Przed premierą" przyjrzeliśmy się przygotowaniom do wystawienia przez Operę Wrocławską jednej z najbardziej znanych oper Giuseppe Verdiego.
rozwiń zwiń