Jerzy Jarniewicz o prozie łacińskiej i pikantnej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 17:00
- Tematem tej pięknej, przejrzystej łaciny jest coś, co wydawałoby się jest biegunowo dalekie od urody czy elegancji - mówił w Dwójce Jerzy Jarniewicz, polecając "Opowieści ucieszne" Poggio Braccioliniego.
Opowieści ucieszne Poggio Braccioliniego
"Opowieści ucieszne" Poggio BraccioliniegoFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
07:38 _PR2_AAC 2020_06_17-16-47-05.mp3 Jerzy Jarniewicz poleca "Opowieści ucieszne" Poggio Braccioliniego (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Krystyna Dąbrowska 1200 PAP.jpg
Krystyna Dąbrowska: opowiadania Flannery O’Connor są gęste jak poezja

Książka ta to antologia tekstów napisanych, podkreślał Jerzy Jarniewicz, przez jednego z najwybitniejszych włoskich humanistów. Przez człowieka, który wsławił tym, że odkrył antyczne rękopisy, choćby O naturze rzeczy Lukrecjusza. Bracciolini był również sekretrzem kilku kolejnych papieży.

- Do historii przeszedł jako autor opowieści uciesznych, gdzie "ucieszne" to eufemizm, pod którym kryje się proza pikantna, sprośna, bezecna - mówił gość Dwójki. - To opowiadania o tym wszystkim, co w życiu istnieje, a co literatura często obchodziła wielkim łukiem. Chociaż jednocześnie cały czas była tą rzeczywistością ludzką zaintrygowana.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której również o opowieści wampirycznej oraz o arcydziele Jamesa Joyce'a. 

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Jerzy Jarniewicz (polski filolog angielski, profesor nauk humanistycznych, poeta, krytyk literacki i tłumacz)

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 16.45


Czytaj także

Marian Eile i cywilizacja "Przekroju". Poleca prof. Marta Wyka

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 16:41
- To pismo ofiarowywało nam jakiś zupełnie inny świat, od którego byliśmy odcięci - opowiadała w Dwójce prof. Marta Wyka o "Przekroju". Okazją do wspomnień była rekomendacja książki Tomasz Potkaja "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kass: sięgnęły po mnie "Dzienniki" Máraiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 16:39
- Zawsze miałem przekonanie, że to nie ja sięgam po książkę, to książka sięga po mnie. Wielokrotnie się przekonałem, że dziwne są obroty losów książek i ludzi, dziwnie się splatają. Wydaje się, że to ty książkę rozpoznajesz i ty ją prześwietlasz, ale to ona ciebie rozpoznaje i ona ciebie otwiera - mówił w audycji "Literackie witaminy" Wojciech Kass, poeta, eseista, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.
rozwiń zwiń