Krystyna Dąbrowska: opowiadania Flannery O’Connor są gęste jak poezja

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 19:48
- Flannery żyła 40 lat i całe życie chorowała, wiedząc, że umrze. Może dlatego miała niesłychanie ostre spojrzenie na świat, a jej proza była bezlitosna - mówiła w "Literackich witaminach" polska poetka oraz tłumaczka.
Audio
  • Krystyna Dąbrowska poleca swoje ulubione książki (Literackie witaminy/Dwójka)
Poetka i tłumaczka Krystyna Dąbrowska
Poetka i tłumaczka Krystyna DąbrowskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Krystyna Dąbrowska zdradziła, że jedną z jej ulubionych książek podczas kwarantanny, są opowiadania amerykańskiej pisarki Flannery O’Connor "Ocalisz życie, może swoje własne", których akcja dzieje się na południu Ameryki, w głębokiej prowincji.

- To świat farmerów, dziwnych i podejrzanych sprzedawców Biblii, samozwańczych wybrańców bożych. Świat bardzo rasistowski, a nawet prymitywny, ale w tych ludziach często jest jednocześnie metafizyczny głód. Flannery to wszystko pokazuje bez oceny, nie moralizuje.

Zobacz też: "Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane" - czytamy w Dwójce >>>

Kolejną książką, polecaną przez Elżbietę Dąbrowską, jest powieść Malcolma Lowry "Pod wulkanem". - Byłam jesienią w Meksyku, a że ta książka za scenerię ma Meksyk, to ją sobie czytałam w oryginale, co było wielkim wyzwaniem. To proza wymagająca: kilometrowe zdania, w pewnym sensie tak szaleńcze, że trzeba się przez nie przedzierać, wracać i czytać na nowo te same akapity.

Zdaniem tłumaczki i poetki, książka ma skrajne opinie, jednak według niej jest to arcydzieło. Opowiada o jednym dniu z życia konsula uzależnionego od alkoholu. - Czytając ją miałam różne etapy. Raz miałam dosyć, a innym razem byłam zafascynowana. Końcówka jest tak wstrząsająca, bo spina wszystko, co było wcześniej. Jest to opis wstrząsającej samotności ludzkiej i kiedy myślę o tym, kto samotność w literaturze pokazał w tak okrutny sposób, przychodzi mi na myśl jeszcze tylko Kafka.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Krystyna Dąbrowska (poetka, tłumaczka)

Data emisji: 18.05.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Prof. Sławek: "Pamiętniki Hadriana" okazały się jak plaster na rany

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 18:59
- Mnie ten czas skierował w stronę lektury, którą odkładałem. Z niewiadomych zresztą przyczyn. Być może dlatego, że ona już właściwie samym wyglądem strony, bo jest to tekst bez dialogowy, kazała mi podchodzić do siebie z dużą ostrożnością. Nagle jednak w tym zwolnionym czasie wypadłem z ram - mówił prof. Tadeusz Sławek, gość premierowej odsłony audycji "Literackie witaminy".
rozwiń zwiń