Urszula Zajączkowska: wiersze Tomasa Tranströmera są niebywale klarowne

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 17:00
- Jego poezja jest czysta, można powiedzieć, że to takie trochę bardziej rozbudowane haiku. Prosty język, a jednocześnie niezwykły ładunek emocjonalny sprawia, że to wszystko bardzo głęboko trafia do człowieka - mówiła w Dwójce polska poetka i botaniczka.
Urszula Zajączkowska
Urszula ZajączkowskaFoto: Zyta Weńska/grafika Polskie Radio

Posłuchaj
08:36 Literackie witaminy 7.07.2020.mp3 Literackie polecenia Urszuli Zajączkowskiej (Literackie witaminy/Dwójka)

Urszula Zajączkowska znana jest m.in. z książki „Patyki, badyle”, w której podąża różnymi ścieżkami natury. W swoich dziełach łączy botanikę i literaturę i jak sama przyznaje, te zainteresowania wpływają również na lektury czytane przez nią w wolnym czasie. - U mnie jest tak, że czytam wiele książek naraz. Inne książki mam przy łóżku, inne przy biurku, a inne czytam w wannie. Ale bardzo mnie ostatnio poruszyła książka Alice Oswald "Monument. Wykopaliska z Iliady".

- To taka wersja "Iliady", która się kumuluje z wszystkimi rzeczami dotyczącymi człowieka. Na początku jest lista ludzi, którzy tam wystąpili i zginęli. Potem są opisy ich śmierci i umiejscowienie tych ludzi w świecie przyrody. Nie ma tej całej szerokiej narracji, która mówi o wielkich podbojach i historiach. Tam jest tylko człowiek i jego dramat - mówiła poetka.

Urszula Zajączkowska poleciła również książkę "Pod słońcem" autorstwa Julii Fiedorczuk. - Tam też jest przyroda, ale taką konstrukcją, wokół której ta przyroda istnieje, są losy ludzi w powojennej Polsce. Oni są głęboko zasadzeni w naturze, bo to się dzieje na Podlasiu. Wszystko jest wpisane w cykl umierania, odnawiania, starzenia się natury i człowieka. Niezwykłe i inne spojrzenie na człowieka, historię i przyrodę.

Urszula Zajączkowska (ur. 1978) to polska poetka, botaniczka i artystka wizualna. Jako poetka zadebiutowała w 2014 roku tomikiem "Atomy". W roku 2017 wydała zbiór "minimum", a dwa lata później "Patyki, badyle".

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Urszula Zajączkowska, 

Data emisji: 7.07.2020

Godzina emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak