Paweł Dunin-Wąsowicz: jestem nieufny wobec kryminałów retro

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 14:57
- Jeśli chodzi o bohaterki kobiece, to wyjąwszy narratorkę powieści Joanny Chmielewskiej, kryminały w Polsce Ludowej to był krok wstecz, gdy je porównamy z międzywojennymi. W międzywojniu było zdecydowanie więcej pełnokrwistych detektywek pierwszoplanowych - mówił w Dwójce Paweł Dunin-Wąsowicz, publicysta, wydawca i krytyk literacki.
Paweł Dunin-Wąsowicz
Paweł Dunin-WąsowiczFoto: PAP/Marcin Kaliński

Posłuchaj
08:44 _PR2_AAC 2020_10_02-16-47-52.mp3 Paweł Dunin-Wąsowicz poleca kryminały (Literackie witaminy/Dwójka)

Paweł Dunin-Wąsowicz jest m.in. autorem serii literackich przewodników po dzielnicach Warszawy, np. "Mokotowskiego przewodnika literackiego" czy "Żoliborskiego przewodnika literackiego". W "Literackich witaminach" zdradził, że pracuje nad nową książką, którą będzie słownik biograficzny głównych bohaterów powieści detektywistycznych, dziejących się w Warszawie od lat 70. XIX wieku, aż do roku 2020.

- Staram się pisać hasła biograficzne zarówno o najdawniejszych bohaterach kryminałów detektywistycznych, jak i współczesnych. Często też ci detektywi nie robią tylko w kryminale, tylko np. w sprawach osobistych. Takim przykładem jest pani Meliton - swatka z "Lalki". Z kolei Jan Piszczyk z powieści Strawieckiego jest przez pewien czas detektywem rozwodowym - opowiadał gość audycji.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Paweł Dunin-Wąsowicz (publicysta, wydawca i krytyk literacki)

Data emisji: 2.10.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Anna Kańtoch: czytam to, co lubię pisać

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 20:43
- Moje ulubione lektury to kryminały, fantastyka, głównie książki z pogranicza. Z zagranicznych pisarzy lubię Tanę French z Irlandii, a z polskich moim zdecydowanym faworytem jest Wojciech Chmielarz - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia autorka kryminałów i książek o tematyce fantastycznej.
rozwiń zwiń