Polskie Radio
Section05
kryminał

"Klątwa Serca Maharadży". Powstał film na podstawie "Lata z dreszczykiem" [WIDEO]

"Klątwa Serca Maharadży" to opowiadanie z dreszczykiem, które podczas "Lata z Radiem 2023" pisali słuchacze Jedynki. Od 4 września na antenie radiowej Jedynki można było wysłuchać opowieści w znakomitej interpretacji Andrzeja Mastalerza, a teraz zapraszamy na premierę filmu zrealizowanego na tej podstawie.
Zobacz więcej na temat:  kryminał Sława Bieńczycka Daniel Wydrych Andrzej Mastalerz literatura

Piotr Kościelny: nie robię planów powieści, każda książka ze mnie wypływa

- U kolegów po fachu zawsze jest jakaś zagadka, która wychodzi na koniec. U mnie zagadka jest na samym początku, od początku wiemy, kto zabił; staram się pokazać czytelnikom, jak doszło do schwytania i pracy śledczej. To inny typ kryminału - mówi Piotr Kościelny, pisarz i były prywatny detektyw. Na rynku niedawno pojawiła się jego najnowsza powieść "Szymek".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler literatura książki Piotr Kościelny kryminał thriller KULTURA

Przemysław Piotrowski - autor powieści kryminalnych i twórca serii o komisarzu Igorze Brudnym

Gościem "Trójki pod Księżycem" był Przemysław Piotrowski, autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, twórca serii o komisarzu Igorze Brudnym ("Piętno", "Sfora", "Cherub", "Zaraza" i "Bagno"). Poza tą serią ukazały się także następujące powieści: "Krew z krwi", "Matnia" oraz "La Bestia" (true crime o kolumbijskim seryjnym mordercy Luisie Garavito).
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler kryminał

Serial inspirowany książką Katarzyny Bondy. Nowa gratka dla fanów kryminałów

Prawdziwa gratka dla fanów kryminałów i twórczości Katarzyny Bondy. Serial zainspirowany książką autorki wchodzi do oferty jednej z platform streamingowych. Produkcja zatytułowana "Morderczynie" będzie liczyła sześć odcinków. O serialu w audycji "Trójka pod księżycem" opowiadali aktorka Iza Kuna oraz reżyser Kristoffer Rus.
Zobacz więcej na temat:  Trójka iza kuna Katarzyna Cygler serial kryminał

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

47 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Stanisław Tym Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL HISTORIA PRL Edward Gierek komunizm lata 70 1976 komedia kryminał film polski kino premiera

Joanna Chmielewska. Życie jak powieść

"Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" to wyjątkowa powieść biograficzna, napisana w stylu nawiązującym do najsłynniejszej polskiej autorki kryminałów. – Starałam się oddać jej świat i jej humor, spojrzenie przez ironiczne, różowe okulary. Kiedy przebywa się, a pisząc książkę, przebywałam dość dużo, z jej narracją, z jej książkami, to nie sposób w jakiś sposób nie przejmować tego świata, tego spojrzenia, tego myślenia – ocenia Katarzyna Droga, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KSIĄŻKA KULTURA kryminał Joanna Chmielewska