Polskie Radio
Section05

kryminał

Polskie Radio 24 Kryminalne lata 90. "Ekstradycja" i powieści Wojtka Miłoszewskiego

- Mogę polecić powieść "Kastor" Wojtka Miłoszewskiego. Poza świetnie skonstruowanymi wątkami kryminalnymi, widać też, że autor odrobił lekcje z tak zwanej obserwacji uczestniczącej. Są tam trafne opisy sytuacji socjologicznej, społecznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Ćwirlej, autor kryminałów. Gościem audycji był także historyk dr Michał Przeperski.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski

Wakacyjna lektura w Trójce. Anna Kańtoch – "Wiosna zaginionych"

"Był rok 1963. Beatlesi wydali swoją pierwszą płytę, ale my w Polsce (…) słuchaliśmy wtedy jazzu, Czerwono-Czarnych, czasem nieco starszych (…). Za dwa miesiące miałam zacząć klasę maturalną, mój brat właśnie skończył studia". Tak zaczyna się nowa wakacyjna lektura w Trójce – wciągający kryminał Anny Kańtoch "Wiosna zaginionych". Na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku ok. godz. 11.45. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA proza Anna Kańtoch Maria Seweryn Łukasz Borowiecki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Polskie Radio 24 Kryminał milicyjny święci triumfy. "Gatunek, jak się wydawało, skazany na zapomnienie"

- Stworzenie dobrej powieści milicyjnej było naprawdę trudne. Laury należą się autorom i autorkom, którym to się udało, którzy połączyli wiarygodność pewnego wycinka ówczesnej rzeczywistości z dobrą akcją, gdzie mózgiem był jakiś porucznik MO - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Cegielski, który z Ryszardem Ćwirlejem był gościem Grzegorza Kalinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Prusy literatura książki Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski PRL

"To nie morderca jest bohaterem". Małgorzata i Michał Kuźmińscy o historiach ze swoich kryminałów

- Wspólne pisanie jest czymś wyjątkowym. Zaczynamy nie od zagadki, tylko od tematów, od zadania sobie pytania: o czym my właściwie chcemy napisać książkę, o czym ta książka ma być - mówią w audycji "Po drugiej stronie lustra" autorzy kryminałów Małgorzata i Michał Kuźmińscy. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak KSIĄŻKA Małgorzata Fugiel-Kuźmińska Michał Kuźmiński

Czy bohaterowie kryminałów muszą być policjantami lub detektywami?

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska jest antropologiem kultury, a Michał Kuźmiński to dziennikarz i autor tekstów piosenek. Wspólnie opublikowali serię etnokryminałów. Dotychczas ukazały się tytuły "Śleboda", "Pionek", "Kamień" i "Mara". Teraz ukazała się pierwsza część nowej serii "Ruiny", a to nie koniec ich literackich planów.
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak etnografia Małgorzata Fugiel-Kuźmińska Michał Kuźmiński

"Lato z dreszczykiem". Poznaliśmy czwarty odcinek kryminalnego opowiadania [POSŁUCHAJ]

Trzy tygodnie temu w Programie 1 Polskiego Radia rozpoczął się konkurs "Lato z dreszczykiem", prowadzony w ramach tegorocznego "Lata z Radiem". Poznaliśmy wtedy początek opowiadania, stworzony przez Annę Stempniak. Ciąg dalszy zależy już od słuchaczy. Dziś poznaliśmy trzeciego zwycięzcę. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Andrzej Mastalerz literatura Lato z Radiem 2024 Lato z Radiem

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes proza medycyna szczepienia szczepionka lekarz motoryzacja samochody pisarz książki Robert Koch detektyw Edgar Allan Poe Anglia Wielka Brytania architektura HISTORIA wakacje 2021

Polskie Radio 24 Severski: zawodowi szpiedzy bardzo lubią oglądać "Bondy"

- Ian Fleming, tworząc postać Bonda i cały popkulturowy świat wokół tej postaci, niesłychanie przysłużył się ojczyźnie, Zjednoczonemu Królestwu. Do dzisiaj James Bond jest symbolem solidności, niezawodność, pewności w stosunku do swojego państwa, do królowej - mówił w Polskim Radiu 24 Vincent V. Severski, który o postaci agenta 007 rozmawiał z tłumaczem książek Iana Fleminga, Tomaszem Konatkowskim.
Zobacz więcej na temat:  Prusy literatura książki Polskie Radio 24 James Bond Ian Fleming Grzegorz Kalinowski

Spotkanie autorskie z Radosławem Gajdą w Czwórce!

Studia na wydziale architektury i... zbrodnia. Zaprosiliśmy na autorskie spotkanie z Radosławem Gajdą, autorem kryminału "Koszykowa 55". Prowadziła je Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki, moderatorka wielu spotkań z polskimi pisarkami i pisarzami. Wydarzenie odbyło się z udziałem publiczności w studiu radiowej Czwórki. Transmisja na antenie programu nadawana była od godz. 19.00 w ramach audycji "Girls'Talk" oraz w mediach społecznościowych stacji.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Radosław Gajda powieść literatura KSIĄŻKA

"Lato z Radiem" świętuje 53. urodziny. Posłuchaj wspomnień i archiwalnych nagrań

"Lato z Radiem" po raz pierwszy zostało wyemitowane 1 lipca 1971 roku o godz. 11. Pomysłodawcą był Aleksander Tarnawski, a premierowa audycja trwała 48 minut i 43 sekundy. W poniedziałkowym wydaniu audycji wspominaliśmy pierwszych prowadzących i najciekawsze wydarzenia z bogatej historii audycji.  
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz literatura Sława Bieńczycka Zbigniew Krajewski Lato z Radiem 2024 Tadeusz Sznuk Roman Czejarek Lato z Radiem