REKLAMA

Dominika Słowik: to dobry czas na sięgnięcie po prozę amerykańską

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 18:25
- Ze względu na rewolucyjne wydarzenia, które możemy obserwować w Stanach Zjednoczonych, krąży teraz dużo polecanych zewsząd lektur, dotyczących strukturalnego rasizmu w USA, jednak głównie są to książki historyczne i eseistyczne. Natomiast są powieści, które świetnie podchodzą do tego tematu od strony fikcji - mówiła w Dwójce pisarka.
Audio
  • Literackie polecenia Dominiki Słowik (Literackie witaminy/Dwójka)
Dominika Słowik
Dominika SłowikFoto: PAP/Mateusz Marek

Dominika Słowik zdradziła, że w czasie kwarantanny mogła nareszcie przeczytać książki, które leżały u niej nieprzeczytane przez kilka lat. - Sięgnęłam po tzw. półkowniki, czyli takie kupki wstydu. Stosy kupionych książek, których nigdy nie mieliśmy okazji przeczytać. Teraz jestem w trakcie lektury jednej z nich, czyli "Przekleństw niewinności" Jeffreya Eugenidesa. Muszę przyznać, że jest to dla mnie miły powrót do pisarza, którego bardzo lubię - mówiła autorka powieści "Zimowla".

Autor "Przekleństw niewinności": bohaterów trójkąta ukradłem z innej powieści >>>

To nie jedyna książka Jeffreya Eugenidesa polecana przez pisarkę. Kolejna to nagrodzona Pullitzerem "Middlesex". - To obszerna saga wielopokoleniowa, opowiadająca o rodzinie greckich imigrantów w Stanach Zjednoczonych, ale przede wszystkim mówi o nienormatywności płciowej. Wszystko dzieje się w Detroit, więc dodaje to smaczku, ponieważ w kontekście tego, co teraz dzieje się w Stanach Zjednoczonych, Detroit jest soczewką historii tego, jak różne klasy społeczne ewoluowały w USA w XX wieku i jak doszło do rozwarstwień strukturalnych.

Polski realizm magiczny ma się dobrze >>>

Zdaniem Dominiki Słowik, w kontekście wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, warto sięgnąć po klasykę literatury afroamerykańskiej, m.in. "Umiłowaną" noblistki Toni Morrison. - To opowieść bazująca na prawdziwych wydarzeniach i myślę, że nikt się nie obrazi, jeśli nazwę ją realizmem magicznym. To opowieść o czarnoskórej niewolnicy, która uciekła na północ i była zmuszona zabić swoje dziecko, żeby nie wpadło w ręce łowców niewolników. To naprawdę piękna książka, która mówi o ważnych sprawach społecznych i wydaje mi się, że przeczytanie takiej prozy naprawdę sporo nam rozjaśni - podkreśliła pisarka.

Dominika Słowik (ur. w 1988 roku) to polska pisarka, nominowana m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia 2017 za debiutancką powieść "Atlas: Doppelganger". Jej druga powieść "Zimowla" została uhonorowana Paszportem "Polityki" za rok 2019.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Dominika Słowik (pisarka)

Data emisji: 12.06.2020

Godzina emisji: 16.45